Cisimlerin Farklı Renklerde Görünmesinin Sebebi Nedir?

Cisimlerin Farklı Renklerde Görünmesinin Sebebi Nedir?

/
/
1792 görüntüleme

Renk, cisimleri ayırt etmemizde ve anlam çıkarmamızda en çok işe yarayan özelliktir. Her rengin farklı anlamı vardır ve oluşumları da farklıdır. Renk aslında gözümüzün algılayıp beynimize ilettiği görüntüdür. Yani gözümüzün algıladığı kadar renk seçebiliriz. Bu yüzden renk körlüğü vardır. Renklerin oluşumu ise bize farklı görünmelerinin sebebidir. Renklerin oluşması kısaca yansıma sayesinde olur. Cisim doğal bir ışık kaynağı değilse, kendi rengini ışıktan yansıyarak gösterir. Işığı gözümüze yansıttığı yerden gelen rengi algılarız. Eğer hiçbir ışığı yansıtmıyor aksine emiyorsa algılayabileceğimiz tek renk siyahtı. Cisimler sadece belirli bir frekanstaki ışığı yansıtabilir. Biz de sadece o frekanstakileri algılayabiliriz.

Cisimlerin Farklı Renklerde Görünmesinin Sebebi Nedir?

Hangi renk neye sebep olur?

Bir cismin rengini yansıttığı ışıkla beraber ortaya çıkan renk olarak algılarız. Örneğin bir cisimden hiç ışık yansımıyorsa onu simsiyah görürüz. Ancak gözümüzün renk aralığı çok geniş olduğu için birçok karanlık ortama alışabilir ve yansıyan ışıkları seçebiliriz. Bu da, az da olsa renkleri seçebilmemize ve görüntü oluşturarak tahmin yürütmemize olanak sağlar. Ancak eğer bir cisim, üzerine gelen bütün ışığı yansıtıyorsa tam olarak cismin rengini algılarız. Beyaz bir cisim üzerine gelen tüm ışığı yansıtırsa da bembeyaz algılarız. İnsan gözünün algı yelpazesi çok geniştir ve bu yelpaze renklerin farklı görünmesini sağlar. Işık miktarındaki belirli miktar azalmalar renk değişimini anında tetikler.

Cisimlerin Farklı Renklerde Görünmesinin Sebebi Nedir?

Aslında gölgeler de bu mantıkla oluşur. Gölgeler; gözümüzün yansımayı göremeyeceği bölgelerdir. Gölgemizin olduğu yere vuracak olan ışık bir cisimle engellenirse, o cismin engellediği bölge ışıktan faydalanamaz. Yani gözümüzün ihtiyaç duyduğu ışığa sahip olamaz. Biz de ışıksız olarak o bölgeden yansıyan daha doğrusu o bölge tarafından soğurulan karanlık kısmı görürüz. Bu yüzden gölgeler renkli değil siyahtır. Gözün içyapısı da renk algılanmasında önemli bir yere sahiptir. Kornea, renklerin algılanması için kullanılan ilk kısımdır. Mercektir ve ışıkların kırılarak gözden içeri girmesini sağlar.

Böylece renk algılanmasının ilk aşaması tamamlanmış olur. İkinci aşamada ise koroit kısmı bulunur. İris burada bulunur. İris ise fotoğraf makinelerindeki kelepçe gibi yeterli miktarı algılar ve kendini ona göre ayarlar. Kısacası büyür veya küçülür. En son işlem ise retinada olur. Konik ve çubuk olmak üzere 2 farklı göz hücresi bulundurur. Konik hücreler temel renkleri ayırt edip işlem yaparlar ancak çubuk hücreler ışığın az olduğu ortamda devreye girerler ve az ışığın olduğu yerlerde temel renkleri algılamamızı sağlar.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi