Çocuğunuz iştahsız mı yoksa az yiyen mi?

Çocuğunuz iştahsız mı yoksa az yiyen mi?

/
/
155 görüntüleme

Çocuklar özellikle ilk 6 aylarında hızla kilo alıp gelişim gösterirler. Sonrasında kilo alımları yavaşlar, aileler bu durum karşısında genel itibari ile tecrübesizlik ve bilgisizlik sebebi ile telaşa kapılırlar. Çocuğun gerçekten iştahsız mı yoksa az yiyen mi olduğunu anlamak için çocuğun gelişimi doktor kontrolleri ile takip edilmelidir. Gerçek anlamda iştahsızlık bebeklerde bazı hastalıkların işareti olabilir. Bu hastalıklar idrar yolları problemleri, kansızlık, iltihaplı bir takım hastalıklar ve çölyak olabilir. Bu hastalıklar ile ilgili yapılan tahlillerde sonuç iyi çıkar ve çocuğunuzun gelişiminde herhangi bir problem yok ise az yiyen bir çocuğunuz var demektir.

Yemek Yeme Alışkanlığı

Çocukların yemek yeme alışkanlıklarında ebeveynlerin bazı hatalarından kaynaklanan sorunlar olabilir. Bu hataların başında aile bireylerinin tümünün sofraya oturup keyifli bir sohbet ortamında gerçekleştirilmemesi gelir. Yemek zamanı mümkün olduğunca zevkli, sakin ve hoş sohbet şeklinde olmalıdır. Çocuk için sınırlı seçenekler sunulması da önemlidir. Eğer çocuğunuz yemek seçiyor ve zor beğeniyorsa, onun yemek isteyeceği bir yemek çeşidini seçeneklerde sunmak gerekir. Masada görgü kurallarına uyarak yemek yediği takdirde çocuğunuzu ödüllendirilmesi ihmal edilmemelidir. Yemek yeme alışkanlığının kazanılmasında bir diğer önemli unsur ise öğünlerin süresinin ve miktarının sınırlandırılmasıdır. Uygun bir dil ile 20- 30 dakika bir süre içerisinde yemeğini tamamlaması gerektiği açıklanmalıdır. Kesinlikle çocuğunuzun televizyon karşısında yemek yemesine müsaade etmemeniz gerekir ayrıca yemeğini bitirdiği takdirde çikolata vermek gibi rüşvetlerin kullanılmaması gerekmektedir.

Yemek Yeme İle İlgili Baskı

Çocuğunuzun yemek yemesi ile gereğinden fazla ilgilendiğinizde, çocuğunuz bu zayıf tarafınızı yakaladığında bunu kullanmaktan zevk alacaktır. Çocukların en büyük özelliği, baskı altında tutuldukları konuya karşı negatif bir tutum geliştirmeleridir. Sürekli yemeğini ye demeniz çocuğunuzu olumsuz etkileyecektir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi