Çocuk Odaları İçin Uygun Renkler

Çocuk Odaları İçin Uygun Renkler
Çocuk Odaları İçin Uygun Renkler

Çocuk odaları için uygun renkleri bulma konusunda seçim yaparken daha titiz ve dikkatli olma konusunda fayda var. Çünkü eşyalarda, duvarlarda ve odanın diğer yerlerinde kullanılacak renkler çocuk psikolojisi üzerinde büyük yer teşkil eder. Kimi renkler psikolojiyi olumsuz etkilerken kimi renkler de dikkat dağınıklığı gibi sorunlara neden olabilir. Renk seçimi yaparken çocuğun psikolojisini ve renklerin üzerinde bırakacağı etkileri dikkate alınarak seçilmelidir.

Turuncu

Odalarda çok sık kullanılmayan bu sıcak renk gene de tercih edilen renkler arasında yer almaktadır. Özellikle çok hareketli ve hiperaktif çocuklar için daha tetikleyici bir renk olabilir ve bu rengin yerine daha çok sakinleştirici etkisi olan renkler kullanılmalıdır.

Yeşil

Genellikle dekorasyon malzemelerinde kullanılan yeşil rengi çocuklar açısından en faydalı renkler arasında. Yeşil çocuklar açısından konsantrasyonu ve dikkati sağlama açısından çok etkili.

Mor

Yaratıcı çocuklarınız için tercih edebileceğiniz en uygun renk mor rengidir. Ama daha çok açık renklerini tercih etmelisiniz.

Sarı

Sarı renk canlılığı ve enerjisi bakımından çocuklar üzerinde duygusal tatmin ve güven açısından önemli bir rol oynamaktadır. Araştırmacı, meraklı ve zeki çocuklar için en doğru seçim olacaktır sarı. Ancak sarı rengi de kullanılırken aşırı kullanımından kaçınılmalı zira yorucu ve psikolojik etkiler yaratabilir.

Pembe

Kız çocuklarının en çok tercih ettiği renklerden biri olan pembe, aynı zamanda çocuklar üzerinde rahatlatıcı etkiye de sahiptir.

Gri

Çok fazla kullanılmayan gri rengi çocuk odalarında diğer renkler arasında dengeleyici bir etkiye sahip olduğundan dolayı kullanmak istediğiniz başka bir rengin etkisini azaltmakta kullanılabilir.

Beyaz

Renkler arasında en saf renk beyazdır. Yumuşak huylu ve ağırbaşlı çocuklar için uysallığı temsil eden beyaz renkler arasında tercih edilebilecek en uygun renktir.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica