Çocuklarda Göz Hastalıkları Ve Tedavileri

Çocuklarda Göz Hastalıkları Ve Tedavileri

/
/
213 görüntüleme

Çocukların birçoğunda yetişkinlerde görülen göz hastalıkları görülebilir. Ancak çocuk ve bebeklerde sıklıkla gözyaşı tıkanıklığı, şaşılık, katarakt ve göz tümör görme kusurlarıyla karşılaşmak mümkündür.

Genel kültür bilgisi dahilinde çocuklarda en yaygın olarak bilinen göz hastalıklarından biri gözyaşı tıkanıklığıdır. Tek ya da her iki gözünde sürekli sulanmanın yanı sıra çapaklanmanın olduğu görülür. Bu belirtiler gözyaşı tıkanıklığının göstergesidir. Kanalın tıkanık olması durumunda göz doktorunca önerilen şekilde, masaj yapılarak ilk yaşında bebeğin, gözyaşı kanalı açılabilmektedir.

Göz Yaşı Tıkanıklığı ve Doğuştan Katarakt

18 aydan sonra bebeğin kanal tıkanıklığı devam ediyorsa cerrahi müdahale gerekebilir. Doğuştan Katarakt ise bebeğin doğum anında göz bebeğinin beyaz olması durumunda söz konusu olabilmektedir. Derhal bir göz doktoruna başvurulmalıdır. Kataraktın tedavisinin zaman geçirilmeden yapılması gerekmektedir. Aksi halde görme tembelliği ile karşılaşılabilir. Benzer şekilde göz tümörü de erken teşhis sayesinde hızla tedavi edilebilmektedir. Yeni doğan bebeklerde ayrıca göz tansiyonu yüksekliği de görülebilmektedir. İlk aşamada belirtileri anlaşılmaz. Ancak ilerleyen sürede sulanma ve ışıktan sakınma ile birlikte gözün irileşerek büyüdüğü dikkat çekecektir. Erken tedavi ile giderilmezse ameliyat gerekecektir.

Şaşılık ve Göz Tembelliği

Gözün paralelliğinin bozularak kayması neticesinde şaşılık meydana gelmektedir. Şaşılıkta bir gözde sürekli kayma olabileceği gibi bazen de faklı göz kayabilmektedir. Bu durum çocukların neredeyse yüzde 4'ünde görülebilen bir durumdur. Bebeklerde ilk dört ayda yalancı şaşılık denilen durumla karşılaşılabilir. Bebeklerin görme yetisi gelişirken çevreye verdikleri tepkiler nedeniyle, hareketleri şaşılık yaratabilir. Ancak önemli olan doğumdan 5. ay sonrasındaki göz kaymalarıdır. Bu durumda bir göz hekimine görülmelidir. Gözde bulunan kasların dengesiz olması ve kasların kontrolünü sağlayan beyin merkezindeki hastalıkların da bunu tetiklemesi nedeniyle gözlerin paralelliği bozulabilir.

Bu da göz tembelliğine neden olabilmektedir. Genellikle tedavi başlangıcında gözlük kapama ile yapılan egzersizlerle başlar. Cerrahi müdahalenin ise gerekmedikçe yapılmadığı bilinmektedir. Bebek ve çocuklarda televizyonu yakından izleme, kitaba bakarken, resim yaparken çok yakınlaşmaları, sürekli göz kırpmaları, bakış açılarını hep aynı tutuyorlarsa göz hekimine gecikmeden muayene ettirilmelidir. Tüm bu göz hastalıkları aynı zamanda göz tembelliğine de sebep olacaktır. Göz tembelliği için en etkin tedavi yöntemi, sağlam gören gözün kapatılarak, tembel gözün çalıştırılması üzerine kuruludur. Ancak öncesinde şaşılık varsa önce kaymanın düzeltilmesi gerekecektir. Çocuklarda ilk 9 yaş içerisinde göz tembelliği tedavisi mümkün olan bir hastalıkken daha sonrasında tedavi oldukça zordur.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi