Dağ Nanesinin Yararları, Dağ Nanesinin Kökeni ve Bileşenleri Nedir?

Dağ Nanesinin Yararları, Dağ Nanesinin Kökeni ve Bileşenleri Nedir?

/
/
431 görüntüleme

Sideritis bitkisinin yaprağı olan dağ nanesinin içeriğinde, uçucu yağlar ve acılar vardır. Yabani nane ve dağ miskotu olarak da bilinir.

Mide Şikayetlerine Karşı Önerilen Bir Bitki: Dağ Nanesi

İştah açan ve bakterilere karşı vücut direncini geliştiren dağ nanesi, en çok mide yatıştırıcı etkisiyle bilinmektedir. Mideyi yumuşatarak fazla gazın vücuttan çıkmasına yardımcı olur. Gazın sökülmesiyle mide ağrısı ve spazmlar da giderilir. Eski zamanlarda olduğu gibi hala daha aktarlarda, özellikle mideye şifa vermesi sebebiyle çokça satılır.

Dağ Nanesinin Diğer Yararları

Bunun haricinde, erkekler için iktidarsızlık sorunlarına karşı bire birdir. Psikolojik çöküntüler ve anksiyete bozukluğu gibi ruhsal problemleri giderme konusunda da yardımcı olur.

Dağ Nanesi Çayı Hazırlanışı

Bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş dağ nanesi, bir bardak kaynar suda 5 - 10 dakika kadar bekletilir. 10 dakikadan fazla demlenmesi durumunda, pek çok bitki çayında olduğu gibi, dağ nanesinin tadı da acılaşır. Bu yüzden en fazla 10 dakika demlenmesi tavsiye edilir, daha yumuşak içim tercih edenler için ise 5 dakika bile yeterlidir. Mide rahatsızlığını giderme amacıyla kullanım esnasında, dağ nanesine biraz kurutulmuş kekik de eklenebilir.

Hastalık Durumunda Dağ Nanesi Kullanımı

Dağ nanesinin fayda sağladığı rahatsızlıklardan başka bir rahatsızlığa sahip olan kişiler, dağ nanesi kullanımına başlamadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Hamilelik döneminde kullanılması risklidir, düşük yapmaya sebebiyet verebilir. Böbreğinde kist olanlar ya da böbrek yetmezliği sonucu diyalize giren kişilerin de dağ nanesi kullanması tavsiye edilmez.

Tavsiye Edilen Günlük Dağ Nanesi Çayı Tüketimi

Başka bir hastalığı bulunmayan kişiler, günde 2 - 3 bardak dağ nanesi çayı tüketebilir. Önerilen miktardan daha fazla dağ nanesi çayı kullanımı, kişide baş dönmesi ve mide bulantısı yapabilir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi