Dekoratif Duvar Saatleri ve modelleri

Dekoratif Duvar Saatleri ve modelleri
Dekoratif Duvar Saatleri ve modelleri

İnsanlar zamanı öğrenme ihtiyacı hissederler. Yoğun tempoda sürekli bir yerlere yetişmeye çalışan insanlar için zamanı gösterme makinesi olarak adlandırılan saat büyük önem taşır. Saatler günümüzde cep telefonlarında ya da kollarda da yer alıyor olsa bile duvar saatleri dekorasyon açısından vazgeçilmeyen aksesuarlardır. 

Çeşitli modelleri olan duvar saatleri estetik bir görünümü de amaçlamaktadır. Klasik saatler yuvarlak şekilli, rakam sıralamasında bir farklılık olmayan modellerdir. Bu modeller günümüzde değiştirilerek birçok farklı saat tasarımı oluşturulmuştur. Rakam sıralamasının aşağıya doğru kaydığı ya da rakamların yer almadığı modeller bulunur. Saatlerde akrep ve yelkovanın bulunduğu alanın farklı, renk sayıların bulunduğu alansa farklı renkte tasarlanabilir. Bazı modeller fosforlu rakamları sayesinde karanlıkta da saatin görülmesini sağlar.

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Etrafı İşlemeli Saatler

Klasik bir saatin etrafına metal uzantılarla çiçek desenleri yapılır. Bu desenler yaprak ya da gül figürleri de içerebilir. Kalabalık bir işleme stili kullanılır. Görünüm olarak duvarı doldurması amaçlanır. Bu tür saatlerde Roma rakamları kullanılabilir. Eskitme görünümü tercih edilerek de yapılır.

Belli  Şekli Olmayan Saatler

Daha estetik görünüm amaçlayanlar için saatin eriyerek bozulduğunu hissettiren şekiller de kullanılır. Yuvarlak ya da kare dışında tasarlanan bu modellerde yelkovan ve akrebin etrafına rakamların renkli metallerle sıralandığı görülür.

Ahşap Saatler

Dümenli saat temasının çokça işlendiği modellerdir. Ahşap modellerde daha ağır görünüm hedeflenir. Bazı ahşap modeller duvara direkt asılmaz. Duvara monte edilen bir metalle aşağı sarkaç görünümü oluşturan bir kanca takılır. Bu kancanın ucuna yuvarlak ahşap saat geçirilir. Saat sallanır tarzda bir görünüm oluşturur. Bu modelde kenarlar işlemeli olarak kullanılır. Ahşabın dayanıklı yapısı yıllarca sarkaç kullanıma uygundur. 

Metal Saatler

Bu saatlerde genelde mekanizma teması işlenir. Dönen dişli çark görünümleri içeren saatler halkalardan oluşur. Bu modeller düz metal levha üzerine tasarlanmaz. Bisiklet tekerleğinde saat olan modelleri de görmek bu anlamda mümkün olacaktır. Saatin altında sallanan sarkaçların işlendiği modeller de bulunmaktadır. Kafes görünümlü, kuş ve saatin içinde kafes içine işlendiği modeller varlığını sürdürmektedir.

Mutfak Saatleri


            

Mutfak temalı saatlerdir. Genelde ahşabında ya da metal alanlarında kaşık, çatal, tencere ya da kahve fincanı figürü olan modellerdir. Bazen bu kaşık çatal rakamların yerine de kullanılabilir. Tencere şeklinde tasarlanan saatin üzerinde dekoratif bir kapak görseli bulunur. Bu modeller hediyelik olarak da tercih edilmektedir.

Gösterişli Saatler

Bakır ve gümüş işlemeli saatler daha otantik mekanlarda tercih edilir. İşlemeli olarak tasarlanırlar. Figürler taş detaylarıyla süslenir. Altın sarısı modellerin de yer aldığı saatler ağır işlemeler kullanılarak süslenir.

Guguklu Saat

Bu model ev şeklinde tasarlanır.  Saat başı pencereden çıkarak öten kuşun çıkardığı sesle adlandırılır. Ev görseli günümüzde daha renkli bir hal almıştır. Evin etrafında dolaşıyormuş gibi tasarlanan hayvanlar, ağaçlar, insan figürleri gerçekçiliği hedefleyerek oluşturulur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica