Denizde Güneş Yanığı Yaşamamanız İçin Neler Yapmalısınız?

Denizde Güneş Yanığı Yaşamamanız İçin Neler Yapmalısınız?

/
/
737 görüntüleme

Denizde Güneş Yanığı Yaşamamanız İçin Neler Yapmalısınız?;Denizin ve kumsalın tadını çıkarmaya başlayabileceğimiz ayların gelmesiyle birlikte, pek çoğumuz büyük bir heyecan yaşamaya başladık. Bu heyecanın en büyük sebeplerinden biri ise elbette tatil hayallerimiz. İyi bir tatil geçirebilmek için ise, güneşe hem karada hemde denizde dikkat etmemiz gerekiyor. Ufak bir dikkatsizliğimiz derin güneş yanıklarına ve acılı günlere sebep olabilir. Bilinenin aksine ise denizde güneş yanığı yaşamanız da mümkündür ve suda olmak sizi güneş ışığından korumaya yetmeyecektir. Bu nedenle güzel bir tatil geçirebilmeniz için neler yapmanız gerektiğini sizler için anlatmaya çalıştık.

Güneş son yıllarda pek masum değil. Pek çok faydası bulunmasına rağmen, cilt kanseri gibi zararları da bulunuyor bu nedenle güneşe maruz kalırken dikkat edilmesi gerekiyor. Denizde güneş yanığı ise insanlar tarafından en çok yaşanılan durumlardan biri. 

Güneş Yanığından Korunmanın Yolları

Bunun sebebi ise denizde bulunan tuzun sizleri daha yakıcı hale getirmesi. Ayrıca eğer güneş koruyucu kullanmadan denize giriyor iseniz muhtemelen kırmızı bir vücut ile denizden geri çıkacaksınız demektir. Burada yapılması gereken en önemli şey cilt tonunuz ile uyumlu olan bir güneş koruyucu kullanmanız. Bu günei koruyucuyu denize girmeden hemen önce sürmemelisiniz, çünkü cildinizin emebilmesi ve güneş koruyucunun etkisini gösterebilme ise bir miktar süreye ihtiyacı vardır. Ancak bununla da bitmiyor.

Sürmüş olduğunuz güneş kremi sizi denizde belli bir müddet koruyacaktır. Bu nedenle eğer denizde saatlerce kalmak gibi bir planınız varsa, suya dayanıklı olan güneş kremlerini tercih etmelisiniz. Bu sayede daha uzun süre denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Ancak bu kremleri kullanmakta denizde güneş yanığı yaşamayacağınız anlamına gelmiyor. Çünkü en başta da belirttiğimiz gibi suyun içerisinde olmak sizleri güneş ışınlarından korumayacaktır. Eğer keyifli bir deniz keyfinin ardından, evinizde yüzünüze yoğurt sürmek istemiyorsanız kendinize daha bilinçli bir güneşlenme planı oluşturmalısınız. Bu planda yer alması gereken önemli maddelerden biri ise saat 11 ila 2 arasında denizde yarım saatten fazla kalmamanız olmalıdır. Çünkü bu saatler güneşin dik açı ile tabiri cayizse sizleri daha çok yakacağı saatlerdir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi