Denizde ya da Havuzda Güneşlenmek Orucu Bozar Mı?

Denizde ya da Havuzda Güneşlenmek Orucu Bozar Mı?
Denizde ya da Havuzda Güneşlenmek Orucu Bozar Mı?

Ramazanın sıcak aylara denk gelmesiyle oruç sorular da akıllarda ve dillerde dolaşmaya başladı. Her zaman olduğu gibi ne kadar anlatılırsa anlatılsın bazı bilgileri tekrarlamak gerekiyor. Güneşlenmek orucu bozar mı ya da sakız orucu bozar mı soruları her ramazanın klişeleri arasında, öyle ki artık esprileri bile yapılmaz oldu.

Peki Ya Güneşlenmek?

Uzatmadan sorunuza cevap vermek gerekirse, güneşlenmek orucu bozar mı? Hayır. Bozmaz, sadece güneşlenmek değil, güneşte çalışmak ya da güneşte dolaşmak gibi işler de orucu bozmaz. Orucu bozan şeyler bellidir. Ancak daha çok sevap almak istiyorsanız bunun için okunacaklar ve yapılacaklar bellidir. Güneşin altında uzanmaktansa iki sayfa bir şeyler okumayı tercih edebilirsiniz. Bu da size daha çok sevap kazandıracaktır. Üstelik okuyacağınız Kuran olunca daha da çok sevap kazanırsınız. Hatta bazen abartıp şemsiyenin altında bile kitap okuyanlar olacaktır. Oysa burada sağlık için çok dikkatli olmanız gereken bazı şeyler var.

Evet, Kuran’ı mushaftan yani kitaptan okuyacaksanız abdestli olmanız ve gereken saygıyı göstermeniz gerek. Ancak ister Kuran olsun isterseniz başka bir kitap olsun sahilde ya da deniz kenarında kitap okumak aslında sakıncalı olabilir. Bunun tek nedeni ise sadece UV ışınları ve yoğun olarak gelen parlak güneş ışığı olacaktır. Bu yüzden sahilde ya da havuz başında kitap okuyup bir şeyler içmek isterseniz ya da sadece kitap okumak istiyorsanız öncelikle güneş gözlüğünüz olmalı. Ancak her güneş gözlüğü işe yaramadığı gibi gözünüze daha da zarar verebilir. Bu yüzden kullanacağınız gözlüğün orijinal olmasına dikkat edin. Ayrıca gözlük kenarlarının yüzünüze tam oturmasına dikkat edin. Çünkü kenardaki açıklıktan gözünüze giren zararlı ışınlar gözlüğünüzün faydasını azaltacaktır. Ayrıca gözlüğünüzdeki UV filtresini mutlaka sorgulayın. Çünkü sadece siyah ya da koyu gözlükler göz bebeğinizin büyümesine neden olur. Bu da gözünüze daha çok UV ışını girmesi demektir. Son olarak kullanacağınız gözlüğün polarize filtresinin de olmasına özen gösterin. Böylece yansıyan çok fazla miktardaki ışık gözlüğünüzü geçemeyecek ve gözleriniz yorulmayacaktır.

Bunun dışında güneşlenmek orucu bozar mı? Bozmaz.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica