Depresyona ne iyi gelir? Faydaları Zararları

Depresyona ne iyi gelir? Faydaları Zararları
Depresyona ne iyi gelir? Faydaları Zararları

Depresyon birkaç derece üzerinden ele alınmaktadır. Ağır olanların belirli ilaç takviyeleri üzerinden tedavi olmaları mümkündür. Ancak hafif ve orta dereceden olması halinde çözüm yollarına başvurabilirsiniz. Bu konuda da diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi besin öğelerinden yola çıkılmaktadır. Depresyona ne iyi gelir hakkında birden fazla çözümün olduğunu göreceksiniz. Kendinize uygun olanları seçerek tedaviye kendi koşullarınız üzerinden devam edebilirsiniz. İlaç kullanımlarından ziyade bitkisel tedavi yöntemleri daha faydalı olmaktadır. Bu yüzden depresyon sorunu yaşayan kişilerin bitkisel ve doğal yollara başvurdukları bilinmektedir. 

Depresyon İçin Bitkisel Çözümler

Yardımcı besinler olarak da ifade edilen seçeneklere göz atmalısınız. Depresyona ne iyi gelir adına bu besinlerden yola çıkılıyor. Üstelik doğru besin değerleri üzerinden sonuçların da alınmış olduğunu göreceksiniz. Daha mutlu bir ruh hali adına bu besinlerden yola çıkmanız faydalı olacaktır. Aynı zamanda depresyon kilo kayıplarını da beraberinde getirmektedir. Kayıpların olması da vücut direnci açısından faydalı değildir. Birden fazla sağlık sorunu da baş göstermektedir. Bu yüzden yediklerinize dikkat etmelisiniz. Bu konuda sunulan besinler ise;

  • E Vitaminli Besinler; Bu vitamin değeri sayesinde depresyon hastalarının daha iyiye gittiği bilinmektedir. Şöyle ki E vitamini eksikliği depresyon adına önemlidir. Bu vitamin değerlerinin uygun olması açısından belirli besinlere yer vermelisiniz. Ispanak ile brokoli bu vitamine bolca sahiptir. Ayçiçek yağı ile çekirdeği de E vitamini değerlerine yer veriyor. Badem ya da fıstık ezmesi sayesinde de bu vitamini dengeleyebilirsiniz. 
  • B12 Vitaminli Besinler; Sinir sistemine iyi gelmesinden dolayı depresyon konusunda da bu vitamine başvurulmaktadır. Özellikle balıkların bu vitamin değerlerine sahip olduğunu göreceksiniz. Balık, depresyon hastalarına başta önerilen besinler arasındadır. Omega 3 adına da zengin olan balık, depresyona bir hayli iyi gelmektedir. Sinir sistemi için de Omega 3 takviyesi bir hayli mühimdir.
  • B Vitaminli Besinler; Patates ile tahıllarda bol miktarda bulunan B vitaminlerine de yer vermelisiniz. Özellikle duygu durumlarının dengelenmesi açısından faydalı olduğu biliniyor. Pirinç ile ıspanak içerisinde de B vitaminleri bulunuyor. Brokoli ile kuşkonmaz tüketimlerine de yer vererek bu vitamini kazanabilirsiniz. 

Depresyon İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Bir takım bitki çayları da depresyona iyi gelmektedir. Örneğin papatya ile adaçayı dinlendirme özelliklerine sahiptir. Bu durumlar hastalaların ağır duygu birikimlerine yer vermemelerini de mümkün kılmaktadır. Doktorların da depresyonda olan kişilere önerdiği bir takım uğraşlarda bulunmaktadır. Aynı zamanda hobileriniz üzerinden hayatına devam etmeniz faydalı olacaktır. Bu dönemde vücut zindeliği açısından özel yağlara da yer verebilirsiniz. Örneğin nane yağı iyi gelecektir. Aktif olmak amacıyla da spor yapabilirsiniz. Depresyona iyi gelenler olarak pek çok çözümün olduğunu göreceksiniz. Bu durumlar sayesinde ağırlaşması ve ilerlememesi adına harekete geçebilirsiniz. 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica