Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir?

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) Nedir?

/
/
462 görüntüleme

Günümüz çocuklarında sık görülen bir rahatsızlık olan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) ciddi bir durumdur. Akademik, sosyal ve psikiyatrik sorunlara sebep olur. Olumsuz etkileri yaşam boyu sürebilir. En temel özelliği bu tip çocuklarda kalıcı ve sürekli dikkat süresi kısalığı, bu sebeple oluşan denetim eksikliğiyle ortaya çıkan ataklık ve huzursuzluktur.

Dikkat süresi ve yoğunluğu yaşıtlarından az olan çocuklar okuma ve yazma konusunda sık sık hata yaparlar. Cümle sonu kelimelerini uydurabilirler. Fazla unutkandılar ve eşyalarını kaybederler. Yönergeleri takip etme, verilen görevi tamamlama konusunda zorlanır, çoğunlukla sabırsız davranırlar. Ayrıca bu hastalık yetişkinken hala devam edebilir.

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu DEHP Tedavisi

Her çocuğun kendine göre bir tedavi yöntemi olmalıdır. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi tarafindan yapılan değerlendirmeler sonrası bir takım ilaçlar, doğru aile desteği ve kişisel psikolojik tedavi gerekebilir. En iyi sonuç aile, öğretmen ve psikoloğun işbirligi göstermesi ile alınır.

İlaç bir takım yan etkilere sebep olsada çocuğun dürtülerini kontrol etmesini, yanlış davranışlardan alıkonulmasını sağlar. Oluşabilecek en sık yan etkiler şunlardır:

  1. Baş ağrısı, çarpıntı
  2. Tedirginlik, hırçınlık
  3. Karın ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık
  4. Uyku düzeninde bozukluk.

 Anne ve Babalara Öneriler

Anne ve babalar çocuklarına konulan tanıyı, hayatta karşılaşacakları durumları kavradıklarında neler yapabilecekleri konusunda kendilerine bir yol haritası çizmelidirler. Uzmanlarca verilen ilaç tedavisi ve psikolojik tedavide çocuklarına destek olmaları gerekmektedir. Ortak rahatsızlığa sahip çocukların aileleri ile iletişim içerisinde kalmak, çocuklarının öğretmenleri ile bir takım konularda bilgi alışverişi yapmak sürecin kolaylaşması konusunda işe yarayacaktır. Unutulmamalıdır ki bu hastalık tamamen tedavi edilemeyebilir ancak etkileri en az seviyeye indirilebilir. Aile çocuğuna ne kadar cesaret verir ve destek olursa çocuktaki endişeler o kadar azalır. Kötü yetiştirilmiş ve yaramaz sanılan birçok çocuk aslında Dehp hastalığına yakalanmıştır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi