Diş Sağlığı İçin En Faydalı Besinler Nelerdir?

Diş Sağlığı İçin En Faydalı Besinler Nelerdir?

/
/
181 görüntüleme

Diş sorunu hemen her yaşta kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Ne kadar sağlıklı dişlere sahip de olsak sürekli muayene ettirmeli ve onları korumak zorundayız. Bu nedenle dişlere iyi gelen besin ve davranışları öğrenmek önem taşıyor. 

Dişler için en önemlisi günlük bakımı ihmal etmemektir. Ağzınızı bol bol çalkalamalı ve düzenli olarak dişlerinizi fırçalamalısınız. Bol su tüketmek de dişleriniz açısından önem taşımaktadır. Diş muayenesine düzenli olarak gitmek, diş sağlığınızı tehlikeye atacak besinler tüketmekten uzak durmak da önemlidir. Bu nedenle kahve, çay, sigara, şeker ve yağlı yiyecekler, asitli içecekler, çok soğuk ve çok sıcak yemek ve içeceklerden uzak durmamız gerekiyor.

Dişleri En Çok Koruyan Besinler

Diş sağlığı için beslenme önem taşımaktadır. Bu nedenle doğru besinleri tüketmeliyiz. İşte diş sağlığınız için gerekli vitamin ve minerali temin edebileceğiniz besinler.

 • Balık: Balık içerdiği fosfat sayesinde diş dokusunun temel taşlarından birini desteklemektedir. Sağlıklı dişler için taze balıkları düzenli olarak tüketmelisiniz.
 • Elma ve Havuç: Isırılarak yendiği takdirde hem içeriği ile dişleri temizleyen hem de kuvvetlendiren yiyeceklerdir. Özellikle yeşil elmayı düzenli tüketerek hem diş hem de vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz.
 • Çilek: Çileğin dişlere iyi gelmesinin nedeni içerdiği asittir. Bu asit ile diş diplerini temizleyebilmektedir.
 • Maydanoz: Maydanoz sağlık açısından tüketilmesi gereken bir besin olmasının yanı sıra, ağız kokusunu da önlemektedir.
 • Kuru yemiş: Kuru yemişlerin içerdiği doğal yağlar, diş minesini destekleyerek çürümeye karşı etkili olmaktadır.
 • Kivi: Kiviyi seçmemizin nedeni içerdiği C vitaminidir. Diş ve diş eti sağlığınız için vücudunuza yeterli miktarda C vitamini almalısınız. 
 • Yoğurt: Dişlere ne iyi gelir konusunda size en çok yardımcı olacak besinlerden birisi yoğurttur. Çünkü içerdiği kalsiyum, dişlerin esas yapısını oluşturmaktadır. Sallanan dişlere, sorunlu dişlere kalsiyum yüklü besinler, yardımcı olmaktadır.
 • Kereviz: Kereviz yemek diş ve diş etlerine iyi gelecektir. Sert yapıdaki kerevizi çiğnemek ağızdaki bakteri oluşumunu önleyecek ve diş aralarını temizleyecektir.
 • Sarımsak: Sarımsak çiğnemek diş eti sağlığı için önemlidir. Her ne kadar keskin bir tat ile kokuya sahip olsa da sarımsak doğal bir antibiyotiktir.
 • Yeşil çay: Yeşil çay güçlü bir antioksidandır. Bu da vücutta iltihap oluşumunu önlemesini sağlamaktadır. Bu nedenle diş eti sorunları için yeşil çay tüketmek size oldukça iyi gelecektir.
 • Peynir: Peynirin dişler için en etkili olduğu yönü, çürükleri önlemesidir. Diş çürüklerine karşı düzenli olarak peynir tüketmelisiniz. Şekerli besinler tükettikten sonra bir parça peynirle dişlerinizi koruyabilirsiniz.

Dişlere ne iyi gelir konusunda önerilebilecek bunların dışında birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Düzenli bakım yaptığınız ve gereken vitamini aldığınız sürece diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu nedenle doğru besinleri tercih etmek, düzenli olarak diş muayenesine gitmek ve zararlı besinleri tüketmemek diş sağlığınız için önem taşımaktadır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi