Doğum Öncesi Hazırlıklar, Doğum Hazırlıkları

Doğum Öncesi Hazırlıklar, Doğum Hazırlıkları

/
/
183 görüntüleme

Anne ve babanın dört gözle bekledikleri minik bebeklerini en iyi koşullarda dünyaya getirmek ister. Bu koşulları sağlayabilmek için öncelikli yapılması gereken işler vardır. Bunlar doğum yapılacak hastanenin kararlaştırılması, doktor ile her an irtibat halinde olma imkânı sağlanması ve anne çocuk için doğum çantası son olarak da ev hazırlıkları.

Doğum Çantası Hazırlıkları

Erken doğum olma riskine karşı anne çocuk çantasını birkaç ay önceden hazırlamakta fayda vardır. Çok eşya alıp çantada kalabalık yapmamak gerekir. Sadece ihtiyaç duyulan eşyaların alınması dâhilinde anne doğumdan sonra daha rahat edecektir ve istediği eşyaları kolaylıkla bulabilecektir.

Doğum çantasında anne için çantada olması gerekenler; sabahlık, toka, kişisel temizlik ürünleri, pamuk, tek kullanımlık iç çamaşırları, terlik, havlu, süt sağma pompası bulundurmalı.

Bebek için ise kısa ve uzun kollu body, tulum, çorap, battaniye, eldiven, mendil, bebek bezi, ıslak mendil, pomad, kıyafet bulundurmalıdır.

Doğumdan sonra hastane çıkışında kucağına bebeğini almış anne ve babanın bebek eve gelmeden önce evde ki hazırlıkları da tamamlaması gerekmektir. Evde yapılacak hazırlıkları abartıya kaçmadan yapılmalıdır. Unutulmamalı ki bebeğin eşyalara değil ebeveynlerinin sevgi ve şefkatine ihtiyacı vardır.Bebek odası yapmaya karar veren anne adayları ürünlerin antialerjik olmasına özen göstermeliler. Dişlerinin çıktığı dönemlerde ellerine geçen her türlü nesneyi ağzına alacaklarından çevresinde bulunan eşyaların ve oyuncakların bebeğe zarar vermeyecek maddelerden yapıldığına emin olmalıyız.

Bebek odasında bulunan halının antialerjik olmasına dikkat etmeli yoksa toza karşı alerjisi olan bebeğin bu durum karşısında büyük sıkıntılar yaşaması kaçınılmazdır. Ayrıca evde bebeğin çekip üzerinde ki eşyaları düşürme riski olan örtü ve objeleri bir süreliğine kaldırmakta fayda vardır. Yoksa meraklı bebeğin olası bir kazaya neden olması içten bile değildir. Anne çocuk aynı oda da kalacaksa bebek telsizine gerek yoktur. Ama bebeğin kendine ait bir odası varsa bebek telsizi bulundurmakta yarar vardır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi