Doğum sonrası ve kilo sorunu, Gebelik süresi içerisinde kilo

Doğum sonrası ve kilo sorunu, Gebelik süresi içerisinde kilo
Doğum sonrası ve kilo sorunu, Gebelik süresi içerisinde kilo

Hamilelik süreci bir kadının yaşayabileceği ilk ve özel süreç olduğu kadar gebelikte diyet ise oldukça önem taşımaktadır. Her gebe kadın bu süreçte az veya çok muhakkak kilo almaktadır. Normal bir kadının kilo alımı ile gebe bir kadının kilo alımı da oldukça farklı olacaktır. Herkesin kendine özel yaşam temposu, metabolizması ve genetiği vardır. Bütün bunların yanında gebe kadının yaşı, gebeliğin riskli ve bebeğin büyüme hızı kilo dengesinde oldukça önem taşımaktadır. Gebelik süresince kadınların kilo alım durumları çeşitlilik barındırmaktadır. Yaşamı boyunca spor yapan, dengeli beslenen ve sürekli kilosuna dikkat eden kadın, dünyaya, yaşamının merkezine en büyük mutluluğu çocuğunu getireceğini unutmamalıdır.

Gebelikte en sağlıklı diyet beslenmek olmalıdır

Genellikle gebelikte diyet hiçbir doktor veya uzman tarafından önerilen bir şey değildir. Diyetin temel anlamı kilolarından arınması, formda kalması veya mevcut kilolarını koruma durumudur. Fakat bu gebeler için geçerli olmamalıdır. Fakat gebe bir kadın kendisine bir diyet kavramı oluşturabilir. Bunu kilo vermek için değil, beslenme düzeni açısından uygulaması faydalı olacaktır. Hamilelik sürecinde kadın yemeklerle, vitaminlerle beslenmek zorundadır. Beslenme alışkanlığına dikkat etmemesi çocuğuna ciddi hasarlar verecektir.

Gebelik süresi içerisinde kilo dengesi

Sağlıklı şekilde gebeliği ilerleyen kadınlarda 8 ile 12 kilo arasında bir artış olmalıdır. Bunun altındaki ve üstündeki değerler hem bebek hem anne için tehlike oluşturabilir. 8 kilo ve altındaki anneler yeterli beslenememiş, bundan dolayı bebeğini de besleyememiş olur. 13 kilo üstünde kilo alımı olan kadınlarda gebelikte diyet önemlidir. Aksi durumda bebeğin fazla kilo almasına yol açmaktadır. Aşırı kilolu doğan bebeklerin ise ileride çeşitli hastalıklara yakalandığı bilinmektedir. Gebelik süresi içerisinde psikoloji sağlam tutulmalı, ideal kilo üzerinden takıntı yapılmaması gerekir.

Doğum sonrası ve kilo sorunu

Genellikle hamilelik süresi içerisinde alınan kiloların yaklaşık 5-6 kilosu doğum sonrası gitmektedir. Bu 5-6 kilo, annenin suyu, bebeğin kilosu ve annenin vücudundaki ödemdir. Dolayısı ile doğum sonrası anne beslenme düzenine, diyetine devam etmek zorundadır. Bunu yaparken bebeğini emzirdiğini ve lohusa olduğunu unutmamalıdır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica