Dudakta uçuk - Uçuğa ne iyi gelir? - Uçuk neden çıkar?

Dudakta uçuk - Uçuğa ne iyi gelir? - Uçuk neden çıkar?

/
/
0 görüntüleme

Uçuk bir virüs tarafından meydana gelen bir durumdur. Bu nedenle de bağışıklık sisteminiz zayıfladığı an dudağınızda ya da dudak çevrenizde uçuklar ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Sinirler ile alakalı olan bu virüsün bulaşıcı olduğunu da bilmeniz gerekiyor. Bu nedenle de her zaman dikkatli olmak zorundasınız. Bir kere bu tedavisi olan bir virüstür. Çok küçük bir boyutta olduğu için enfeksiyon hastalıklarından biri olarak kabul edilmektedir. İnsanların %80’i mutlaka hayatında bir kere uçuk ile mücadele etmek zorunda kalmıştır. Öncelikle bu rahatsızlık 24 saat öncesinden sizlere belirti veren bir hastalıktır. Bu nedenle 24 saat öncesinden önlem almak da mümkün olan bir durumdur. İlk olarak bir kaşıntı ya da gıdıklanma, kızarma, şişme, çatlama gibi tüm bu etkiler bu hastalığın göstergesi olarak karşınıza çıkmaktadır. Uçuğa ne iyi gelir Maranki sorusu soruyorsanız o zaman bunun için pek çok merhem ya da losyon yapabiliyorsunuz. 

Maranki’nin Önermiş Olduğu Uçuk Losyonları 

Eğer ki evinizde losyonu kendiniz yapmak istiyorsanız bunun için pek çok seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Öncelikle 10 gr meşe kabuğu, 15 gr ceviz yaprağı ve 3,5 su bardağı su ile bir merhem hazırlayabiliyorsunuz. Bu aşamada kısık ateşte tüm malzemeleri kaynatmanız gerekecek. Sonra da çatal ile ezmelisiniz. Soğuk bir şekilde uçuk üzerine uygulamalısınız. İkinci losyonda ise malzemeler arasında biraz mayıs papatyası, 1 çay bardağı kadar kaynatılmış su bir araya getirilir ve demlendirilir. Sonrasında ise süzmeniz gerek.

Soğuması da önemlidir. Eğer ki bu suya pamuğu batırarak uçuk üzerine sürerseniz kaşıntısından kurtulmuş olacaksınız. Başka bir çözüm yöntemi ise 3 tane andızotu kökü ile su birlikteliğinden hazırlanmaktadır. 2 su bardağı su ile andızotu kökünü kaynatın. Sonra da soğutun. Bunu da uçuğun üzerine sürmeniz gerek. Hem acı hem de kaşıntı kesicidir. 1 adet elmayı soyun. Sonra da 2 su bardağı su ile kaynatın. Soğumasını bekleyin. Bunu günde 5-6 kere uçuk üzerine sürmeniz gerek. Son olarak uçuğa ne iyi gelir Maranki araştırmasında karşınıza çıkacak olan losyon ise 1 tutam ısırgan otunun kaynatılmasından elde ediliyor. Bu da direkt olarak uçuk üzerine etki etmelidir. 

Uçuk İçin Sunulan Merhemler 

Öncelikle evinizde mahrem de hazırlayabilirsiniz. Uçuk nasıl iyileşir araştırması yapıyorsanız o zaman merhem hazırlayarak uçuğa uygulayabilir ve tedavi olmasını sağlayabilirsiniz.

Öncelikle:

Şalgam, çavdar otu, şahtere otu, ısırgan otu ve ceviz yaprağı karışımı üzerine susam yağı ekleyerek bir merhem yapabiliyorsunuz. Bu aşamada şalgamı rendelemeniz gerek. Sonra da kaynatın ve süzün. Çavdar unu karıştırın ve daha sonra da susam yağı ile merhem kıvamına getirin. 

Şahtere otunun yapraklarını ezin. Sonra da posaya çavdar unu ekleyin. Susam yağı ile krem kıvamına getirin. Bunu da uçuk üzerine sürün. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi