Duy Ne İşe Yarar? Ampul duyu ne işe yarar?

Duy Ne İşe Yarar? Ampul duyu ne işe yarar?

/
/
1439 görüntüleme

Duy Nedir?

İsim olarak Fransızca soket anlamına gelen “douille” kelimesinden Türkçeye geçmiştir. Genel olarak bakır veya pirinç malzemeden imal edilir. Gövde ve dış bölümlerinden ulaşılır.

Duy ismi verilen alet bir elektronik devre elemanıdır. Genel amacı ampulün elektrik kablolarına daha kolay bağlanabilmesidir. Bilindiği üzere üretilen birçok ampul, kolayca monte edilebilmesi için vidalı şekilde üretilir. Vidalı kısmın sonunda bulunan iletken uçlar ise kablolara temas ederek devreyi tamamlar ve ışık yayar.

Bu şekilde vidalı üretilen ampuller için yine aynı şekilde girintili bir de uç gerekir. Ayrıca lambanın üzerinde bir koruyucu görevi gören yalıtkan bir malzemedir. Biçimlerine göre iki kısma ayrılmakla beraber gerilimlerine ve tasarımlarına göre elektronik daha birçok çeşidi bulunmaktadır.

Süngülü Duy

İçerisinde iki küçük çentik bulunan genelde plastikten üretilen maddedir. Ampulün içerisine yerleştirilmesi buna uygun üretilen ampullerin çıkıntılarını bu çentiklere yerleştirip döndürerek sıkılanmasıyla olur. Genelde üretildiği maddeyi ifade eden “B” kodu ile ifade edilir. Gerilimlerine göre çapları artar veya azalır. Sarsıntılı mekânlarda kullanılır. Dikiş makineleri veya ulaşım vasıtalarında istifade edilir.

Vidalı Duy

Ampullerin doğrudan çevrilerek takıldığı duy türüdür. Evlerde, işyerlerinde ya da sarsıntının az olduğu mekânlarda kullanılır. “E” sembolüyle ifade edilir. İç çapları gerilime ve takılan lambaların gücüne göre sayı alır. Dört ana gruba ayrılır.

Minyonet, minyon, normal ve goliat duy ismi verilen bu çeşitler kullanım alanlarına ve voltlarına göre çeşitlendirilirler.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi