Egzersiz Yapmak Spor Mudur?

Egzersiz Yapmak Spor Mudur?
Egzersiz Yapmak Spor Mudur?

Çağımızda fazla kilo ve obezite problemi günden güne yayılıyor. İnsanlar bunun önüne geçmek için diyet, spor gibi yöntemleri deniyorlar. Bazı insanlar ise bunu sağlıklı yaşam için yapıyorlar. Dengeli beslenme ve günde bir saat spor her insanı zinde tutar, güzel bir vücuda kavuşmayı kolaylaştırır ve algıyı açar ancak her insan bu tempoya ayak uyduramamaktadır. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam arzu edip spor temposuna yetişemeyenler gündelik küçük egzersizler yapmaktadırlar. Bu egzersizler düzenli spor kadar olmasa da elbette size birçok fayda sağlar. Bu fayda egzersizlerin ne denli bilinçli yapıldığına göre değişir o yüzden günlük egzersizlere başlamadan önce kısa bir araştırma yapmak ve vücudumuzu tanımak kişiye artı sağlayacaktır.

Egzersiz Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Egzersiz yapacak olan kişi başlamadan önce bulunduğu ortamı önceden havalandırmalıdır. Egzersiz sırasında karşılıklı camlar açılmamalıdır çünkü bu sonradan sakatlanmalara ve tutulmalara sebep olabilir. O günkü uyku durumu ve beslenme egzersizi etkiler bu yüzden vücut iyi dinlendirilmiş olmalıdır. En önemli noktalardan biri ise kişi önceden bilmediği bir hareketi yaratmaya çalışmamalıdır. Eğer bunu yaparsa kaslarını dengesiz şekilde çalıştırarak kişiye zarar verebilir, o zaman da sakatlanma riski kaçınılmaz hale gelir. Egzersiz bittikten sonrasında ise yumuşak bir esnetme yapılarak rahatlama sağlanmalıdır.

Egzersiz Hangi Ortamlarda Yapılır

İnsan vücudu kişinin hayal edemeyeceği kadar geniş çaplı bir mekanizmaya sahiptir. Kişi hareket ettiği zaman vücut sıcaklık üretir. Sıcağın vücutta meydana getirdiği etki, sıvı kaybında sebep olur. Sıvı kaybının artması ile beraber vücut dengelerinde değişiklikler oluşmaya başlar. Vücudun yükselen sıcaklığı ısı kaybını meydana getirir ve % 1’lik su kaybının oluştuğu gözlenir. Bu da kendini terleme olarak dışa vurur. Bu sebeple sıcak ortamlarda spor veya egzersiz yapmak soğuk ortamlara göre daha zordur. Bu yüzden spor veya egzersiz yapılan odanın sıcaklığı 24 dereceyi geçmemelidir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica