El Lezzeti Diye Bir Şey Var Mıdır?

El Lezzeti Diye Bir Şey Var Mıdır?
El Lezzeti Diye Bir Şey Var Mıdır?

Türk kültüründe yemeğin çok önemli bir yeri vardır. Yemek yemek kadar yemek yapmanın da çok önemsendiği toplumumuzda bazı insanlar bu işi severek yaparken bazıları da ilgilenmemektedir. Yemek yapmak el becerisi isteyen bir iştir ve emek ister. Bunun yanı sıra el lezzeti diye de bir deyim vardır. El lezzeti olan kişilerin yaptığı yemeklerinin daha leziz ve daha kıvamlı olduğu söylenmektedir.

Ülkemizde yöreden yöreye göre değişen çok çeşitli yemekler mevcuttur. Her yörede çok lezzetli yemekler, yapılması çok zahmetli yemekler vardır ve bu yemeklerin yapılması el becerisi ve el lezzeti ister.

Yemek Tariflerinin El Lezzeti ile İlişkisi

Yemek tarifi, her yemeğe göre farklı ölçülerde olabilen malzemelerden yemeğin pişirilmesine kadar olan sürecin yapılma şeklidir. Her yemeğin bir tarifi olmasına karşın her kişinin kendine özgü yemeği yapma tarzı farklıdır. Bazıları yemek tarifi ile tam uygun olarak ölçülü bir şekilde yemek yaparken bazıları da göz kararı bu işleri yapmaktadır. Göz kararı bir yemeği yapabilmek hem tecrübe hem de el lezzeti ister. El lezzeti olan bir kişinin hızlı bir şekilde fazla özenmeden yaptığı bir yemek bile çok lezzetli olabilirken el lezzeti olmayan bir insanın tam olarak yemek tarifine uyarak yaptığı yemek, lezzetli olmayabilir.

El Lezzeti Sonradan Kazanılabilir mi?

El lezzeti tecrübe ile doğru orantılı olmasına rağmen aslında doğuştan gelen bir yetenektir. El lezzeti olan insan el becerisine de sahiptir. Bu yetenek sayesinde yapılan yemekler hem daha pratik hem daha lezzetli olabilir. El lezzeti doğuştan gelen bir yetenektir ancak yemek yapmayı seven kişiler sürekli yemek yapıp tecrübe edinerek el lezzetini yakalayabilir. Yemek yapmayı sevenler yeni yeni tarifler deneyip yeni tatlara açık olurlar. Deneme yanılma yöntemi ile kendi el becerilerini artırabilirler. El lezzetine sahip olan kişiler de yeni yeni tarifler denese bile bir şekilde yanılmadan istenilen lezzete ulaşabilirler.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica