Elektrik Elektronik Mühendisliği Nedir?

Elektrik Elektronik Mühendisliği Nedir?
Elektrik Elektronik Mühendisliği Nedir?

Bu mühendislik dalı elektronik haberleşme ve elektrik mühendisliği bölümlerinin birleşimiyle oluşan bir mühendislik dalıdır. Yani her iki mühendislik unvanına da sahip kişilerdir. Elektrik enerji üretimi, iletimi, dağıtımı, telekomünikasyon, kontrol sistemleri, otomasyon ve haberleşmenin her türlü alanlarıyla ilgilenen mühendislik dalıdır. Liselerin mesleki, düz, anadolu ve fen olmak üzere hepsinden üniversite sınavı ile öğrenci alan bir bölümdür. Eğitim süresi genellikle 8 dönem olmak üzere 4 yıldır. Genellikle bu mühendislik unvanına sahip olan kişiler büro evrak imza ve şantiye olmak üzere iki farklı çalışma şekline sahiptir. Bu çalışma şeklini seçmek kişilerin tercihine bağlıdır.

Enerji üretim evrelerinin aşamalarında kontrolleri sağlamak ve gerekli düzeltmeleri yapmak en bilinen görevlerinden biridir. Üretilen enerjinin bir şekilde farklı yerlere iletimini sağlatmak ve denetlemek için görev yapmaktadır. Dijital sistemlerin özellikle fabrikalarda bakım onarım ve geliştirilmesini sağlamak üzere görev yapmaktadır. Haberleşme sistemlerinde çalışarak iletişim cihazlarının bakım ve onarımını sağlamaktadır. Bazı mühendisler ise araştırma ve geliştirme bölümlerinde çalışmaktadır. Yeni projeler ve tasarımlar hazırlamaktadır.

Hangi Aletleri Kullanırlar?

Osiloskop, avometre, generatör, motor, aküler, bilgisayarlar ve diğer ölçüm aletleri gibi aletlerle çalışmalar yapmaktadırlar.

Herkes Bu Mühendislik Unvanına Sahip Olabilir mi?

Bu bölüme ilgisi olan ve üniversiteye giriş sınavlarından yeterli puanları alabilen herkes bu bölüme kayıt olabilir ve bitirip lisans düzeyinde mühendis olabilir. Kişiler iki farklı fakülteden seçtikleri herhangi birinden mezun olabilmektedir. Teknoloji ve mühendislik fakülteleri olmak üzere iki farklı fakülte bulunmaktadır. Aralarında belirli farklar bulunmaktadır. Teknoloji fakülteleri teorinin yanında uygulama dersleri de oldukça fazladır. Teknoloji fakültelerinde dersler teoriden çok uygulamalı olarak laboratuvar dersleri halinde işlenmektedir. Mühendislik fakültelerinde ise tamamen teorik olarak işlenmektedir. Sonuç olarak bu mühendislik dalı bir ülkenin can damarıdır denilebilir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica