Elektrik Nerelerde Kullanılır? Cihazlar Elektriği Nasıl Kullanır?

Elektrik Nerelerde Kullanılır? Cihazlar Elektriği Nasıl Kullanır?

/
/
906 görüntüleme

Günümüzde hayatımızın her köşesinde elektronik cihazlar ile içli dışlı yaşamaktayız. Çocuğundan yaşlısına kadar vazgeçilmezimiz olan bu cihazlar elbette bir noktadan sonra beslenmek (şarj) zorunda. Elektronik veya elektrikli cihazlar bu ihtiyacını elektrik enerjisinden sağlamaktadır.

Elektrik Enerjisi ve Voltaj Çeşitleri

Elektrik enerjisi birçok voltaj aralığında bulunmakta. Temel olarak elektrik enerjisi AC (Alternatif akım) ve DC (Doğru akım) olarak ikiye ayrılır. Alternatif gerilim basit olarak evlerde kullandığımız 220 volt veya sanayide kullanılan 380 volt olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada geçen volt elektrik enerjisinin değeridir. DC gerilim ise daha çok düşük voltajlı elektronik cihazlarda (örneğin telefon bataryaları) kullanılmaktadır.

Elektrik Enerjisi Üretimi ve Dağıtımı

RES (Rüzgar elektrik santrali) veya HES (Hidroelektrik santrali) de üretilen elektrik enerjisi Trafolar sayesinde voltaj değeri yükseltilir. Örnek vermek gerekirse HES veya RES'den üretilen 10 kV (10000 V) elektrik enerjisi şehirlerarası taşınır ve şehir trafosuna girerek evimizde kullandığımız 220 volt değerine indirgenir. Şehirlerarasında yüksek voltajda taşınmasının sebebi kablo kesitinden tasarruf sağlamaktır. Evimize ulaşan şebeke gerilimi yani 220 V etkin değere sahip elektrik enerjisi kullanıma hazırdır.

Cihazlar Elektrik Enerjisini Nasıl Kullanır?

Her cihaz (Türkiye de üretilen) 220-230 Volt aralığında çalışmaya uygundur ama temelde bu cihazlar o voltajda çalışmaz. Örneğin telefonumuz 3.7 volt AC (şebeke gerilimi) değil DC voltajda çalışır. Bu çevirme ve düşürme işini bizim için şarj cihazı yapmakta. Şarj cihazına 220 Volt gelir çıkışından yani telefonun girişine 3.7 v DC voltaj gider. Çoğu elektronik cihazlarının içerisinde converter (çevirici) ve regülatör (düşürücü) devreler bulunmaktadır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi