Elektrik Üretme Yolları Nelerdir? Elektrik Üretimi İçin Gereken Kaynaklar

Elektrik Üretme Yolları Nelerdir? Elektrik Üretimi İçin Gereken Kaynaklar
Elektrik Üretme Yolları Nelerdir? Elektrik Üretimi İçin Gereken Kaynaklar

Elektronik tüm aletlerin çalışabilmesi, aydınlanma ve ısınma gibi birçok ihtiyacın karşılanabilmesi için elektriğe ihtiyaç duyarız. Elektrik; madde de bulunan yüklü parçacıkların hareketi ile oluşan bir enerji türüdür. Elektriğin oluşumunu sağlayan parçacık elektronlardır. Elektronlar (-) işaretiyle simgelenir. Elektriği ilk keşfeden kişi Thales of Miletos’ tur.

Elektrik Üretimi İçin Gereken Kaynaklar

Elektrik enerjisinin üretilmesi için bazı kaynaklardan faydalanır. Doğada bulunan yenilenebilir enerji kaynakları elektrik enerjisine dönüştürülebilir. Bu kaynaklardan bazıları; güneş, rüzgar, termik ve nükleer kaynaklar, jeotermal kaynaklardır.

Güneş Enerjisinden Elektrik Üretme

Güneş enerjisinin en büyük avantajı maliyeti ve çevreye zararı olmamasıdır. Elektrik enerjisini güneş enerjisi kullanarak üretmek için sistem kurulur. Bu sistem güneş panelleri, akü, akü şarj regülatörü, evirici, sigorta ve kablolardan oluşur.

Rüzgar Enerjisinden Elektrik Üretme

Rüzgar enerjisinin avantajı çevre dostu olmasıdır. Dezavantajı ise ses kirliliğidir. Rüzgar enerjisinden elektrik üretebilmek için rüzgar türbinlerine ihtiyaç vardır. Rüzgar türbinleri kısımları; pervane, kule, jeneratör, dişli kutusu gibi kısımlardır.

Jeotermal Kaynaklardan Enerji Üretme

Jeotermal kaynaklardan enerji üretimi ülkemizde yeni olan bir sistemdir ve bu konudaki araştırmalar devam etmektedir. Kaynaklardan elde edilen yüksek ısı sayesinde elektrik üretmek mümkündür.

Termik Santrallerde Elektrik Üretme

Termik santrallerde elde edilen yüksek ısı sayesinde su buharlaştırılarak ve türbinlerin hareketi sağlanır. Bu şekilde elektrik üretimi gerçekleşir.

Nükleer Santrallerde Elektrik Üretme

Nükleer santrallerde elektrik üretme yöntemi termik santrallerde elektrik üretme yöntemiyle benzerlik göstermektedir. Farklı oldukları nokta ise nükleer santrallerin çevreci olmasıdır. Termik santraller çevreye zararlı gazlar bırakır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica