Elektriksel Güç Ne Anlama Gelir? Elektriksel Güce Etki Eden Faktörler

Elektriksel Güç Ne Anlama Gelir? Elektriksel Güce Etki Eden Faktörler
Elektriksel Güç Ne Anlama Gelir? Elektriksel Güce Etki Eden Faktörler

Elektrik enerjisi kullanan elektrik ve elektronik cihazlar, gücüne bağlı olarak kullandığı enerji miktarı birbirinden farklıdır. Burada karşımıza elektriksel güç kavramı ortaya çıkmaktadır.

Elektriksel Güç Nedir?

Elektriksel güç ifadesini kısaca, elektrik enerjisi kullanan cihazların birim zamanda kullandığı enerji miktarı olarak tanımlayabiliriz. Birim zamandan kasıt genellikle elektrik faturalarında görüldüğü gibi saat başına değerdir. Elektrik enerjisi kullanan her cihazın kendisine ait gücü vardır. Bu güç zamanla birleştiğinde elektriksel gücü ortaya çıkarmaktadır. Elektrik enerjisi kullanan cihazlarının güç birimi watt olarak adlandırılmaktadır. Örnek vermek gerekirse 2000 Watt değerine sahip bir ısıtıcı 1 saniye kullanıldığında 2000 J (Joule) enerji harcamaktadır. Diğer bir değişle 1 sn de 1 joule enerji harcayan cihaz 1 watt güce sahiptir.

Elektriksel Güce Etki Eden Faktörler

Elektriksel güce cihazın watt değeri yani gücü ve kullanım süresi etki etmektedir. Faturalarda genelde karşımıza kW (kilowatt) değerinde bir etiket çıkmaktadır. kW, 1 saatte kullanılan watt değeridir. Örneğin X firmasının kW başına 0.35 kuruş aldığını varsayalım. 2000 wattlık bir ısıtıcıyı günde 1 saat çalıştırdık yani 2 kW enerji kullandık. Günlük ödeyeceğimiz miktar 0.35x2=0.7 kuruş olacaktır. Aya tekabül eden değer ise 0.7x30 = 21 Tl olacaktır. Bu örnekte 2000 wattlık güce sahip cihazın kullanım süresine göre harcadığı elektriksel güç hesaplanmıştır.

  •  ( 1 Watt= 1 J/s ) ve ( 1kW= 1000 W ) böylelikle karşımıza;
  •  1 kWh (Kilowatt saat) = Watt x h (saat) bağıntısı ortaya çıkmaktadır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica