Elektronik Devre Elemanları, Basit Devre Yapımında Ne Kullanılır?

Elektronik Devre Elemanları, Basit Devre Yapımında Ne Kullanılır?

/
/
1020 görüntüleme

Basit devre adı verilen sistem, elektriğin hareketini ve devrenin tamamlanmasını anlatan bir şemadır. Herhangi bir kırtasiyeden ya da elektrik marketlerinden temin edilebilecek basit malzemelerle kurulur. Fen bilimleri dersinde performans ödevi olarak verilmesi sonucu birçok öğrencinin velilerine hazırlattığı bir sistemdir. Genel olarak bir mini ampule elektrik verilip ışık yayması gözlemlenir.

 Bu devrenin elemanları:
  1.  Bir adet minyonet duy
  2.  Bir adet mini ampul
  3.  İki adet 1,5 volt pil
  4.  Bir adet pil yatağı
  5.  Bir adet plastik anahtar
  6.  Yeteri kadar ince bakır kablodur.

Devre Nasıl Kurulur?

Bir adet sunta veya sert plastik levha üzerine duy, pil yatağı ve anahtar vidalanarak sabitlenir. Mini elektronik ampul duya saat yönünde çevrilerek takılır. Pil yatağına iki adet pil, eksi (-) kutupları yaylı kısma gelecek şekilde yerleştirilir.

Bakır kabloların uç kısmından bir kargaburun yardımıyla 1,5 cm kadar soyulur. Bu kablolar devre elemanlarına gidecek şekilde vidalara ve açıkta kalan kablo uçlarına düğümlenir. Devre böylece hazır olmuş olur. Anahtar kapalı konuma konuma getirilerek ampulün ışık vermesi sağlanır.

Bakır kablo elektriği iletmeye, pil güç kaynağı sağlamaya duy aldığı elektriği ampule iletmeye ve anahtar devreyi tamamla işine yarar. İlkokul ve ortaokul öğrencilerine elektriksel mantığı kavratmak için sağlanır. Böylece öğrenciler elektriğin devre içindeki hareketini, anahtarın açık ve kapalı konumlarda olması durumunda ampulün durumunu ve devre elemanlarını tamamen öğrenmiş olurlar.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi