Elektronik Isıtıcı Nedir? İnfrared ve Konvektör Isıtıcılar

Elektronik Isıtıcı Nedir? İnfrared ve Konvektör Isıtıcılar
Elektronik Isıtıcı Nedir? İnfrared ve Konvektör Isıtıcılar

Elektronik ısıtıcı, elektrikle çalışan, ısıveren elektronik cihazdır. Evlerde, ofislerde ve dış mekanlarda kullanılabilir. Çok fazla türü vardır. Serbest piyasa yoluyla farklı markaların farklı çeşitte elektronik ısıtıcıları piyasaya çıkmıştır. Ayaklı modeller, duvara sabitleme olanakları bulunur. Enerji tüketimi, maliyet, verim gibi kriterler tercihte önemli rol oynar.

İnfrared ve Konvektör Isıtıcılar

İnfrared ısıtıcı kızılötesi ışınlar yarar. Havayı ısıtmaz, temas ettiği en yakın noktayı ısıtır. Açıldığında kuvvetli ısı yayarken kapandığında ısının etkisi devam etmez. Depo, kiler, garaj gibi yerlerde kullanılır. Konvektör ısıtıcı ortamdaki havayı ısıtır. Doğal bir dolaşım yoluyla havayı ısıttığı için sağlıklıdır. Daha gelişmiş modelleri ana ısıtma sistemi olarak kullanılır. Konvektör ısıtıcılar yüzde 30 oranında enerji tasarrufu yaparlar. Zararlı ısı yaymaz, gürültülü değildir. Fanlı ısıtıcı, küçük odaları ve banyoları ısıtmakta tercih edilen ısıtma teknolojisidir. Havayı ısıtmak yerine ortama ısı verir. UFO ısıtıcılarla benzer çalışma prensibine sahiptir. Boyutları küçüktür. Gürültülüdür ve havayı kurutma problemi bulunmaktadır.

Diğer Isıtıcı Teknolojileri

Yağlı radyatör, elektrikle çalışan bir kalorifer peteği gibidir. Kolay bir kullanımı vardır. Isı yağ tarafından korunur ve uzun ömürlüdür. Akıtma ve sızdırma gibi problemleri vardır. Yavaş çalışır, yüksek enerji harcar. Bunun yanında havayı kurutmaz, en verimli ısıtıcıdır ve yanma problemleri yaşanmaz. Şemsiye şekilli ısıtıcı, kafelerde ve restoranlarda sıkça tercih edilir. Bir kaza durumunda güvenlik önlemleri bulunur. Bahçe, teras gibi ortamlarda da kullanıma uygundur. Enerji tüketimi fazla değildir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica