EPDK Nedir? EPDK Kaç Puanla Alıyor?

EPDK Nedir? EPDK Kaç Puanla Alıyor?
EPDK Nedir? EPDK Kaç Puanla Alıyor?

EPDK Nedir? Türkiye de enerji ile ilgili her türlü mevzuatı ayarlayan, piyasayı yöneten devlet tarafından kurulan bir yapıdır. EPDK 2001 yılında kurulmuştur ve Enerji ve Tabi Kaynaklar bakanlığına bağlı bir kurumdur. İsmi ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumudur.

Bu kurumun kurulma amacı temel olarak enerjinin özelleştirilmesine yöneliktir. İlk olarak ta elektrik piyasası üzerine çalışmalar yapmıştır. EPDK temel olarak; elektrik, doğal gaz, petrol ve LPG piyasalarındaki fiyatları belirleme, şirketleri denetleme ve kullanıcılara kaliteli ve ucuz ürün satışından sorumludur. Diğer görevleri ise şu şekilde sıralanabilir; Enerji piyasasındaki şirketlerin çalıştıkları alana göre yetkilerini belirler, bu şirketlerin performansını takip ederek gerekirse uyarılarda bulunabilir, enerji dağıtım şirketleri ve tüketicinin haklarını belirler ve şirketleri kontrol eder. Son olarak ta piyasadaki belirlediği enerji fiyatlarını takip eder.

EPDK Çalışanları

EPDK, Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile personel alır. Genel olarak ilk başta uzman yardımcılığı pozisyonu için elemen alır. Mühendisler başta olmak üzere personel alınır ve elektrik ve elektronik, harita, kimya, makine ve bilgisayar mühendisliği başta olmak üzere bu gibi alanlardan personel seçer. Bu alanların puan türü KPSS-2 diye bilinir ve EPDK'ya başvurmak için bu puan türünde en az 80 puan almaya ihtiyaç olduğu belirtilmiştir ama sıralama en yüksek puan türünden itibaren yapılmaktadır. KPSS sonucuna göre kurumun belirlediği kontenjanın 4 katı kadar aday mülakat için çağrılır ve mülakat sonucuna göre personel seçimi yapılır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica