Ertesi Gün Hapı, Ertesi Gün Haplarının Yan Etkileri

Ertesi Gün Hapı, Ertesi Gün Haplarının Yan Etkileri
Ertesi Gün Hapı, Ertesi Gün Haplarının Yan Etkileri
Korunmasız cinsel ilişki ardından ya da kullanılan yöntemlerin başarısız olacağını düşündüğününüz zamanlarda kullanabileceğiniz ertesi gün hapı cinsel ilişkiden en az 72 saat sonra alınması gereken bir ilaç türüdür. Farklı ilaç türevlerinin de bulunduğu ertesi gün haplarında en etkili olan türleri genelde progesteron içeren ürünlerdir. Bazı türlerinde progesteron ve östrojen içeren ilaç türleri de bulunmaktadır. Ancak genelde en etkili ve güvenli olan yol progesteron içeren ürünler kullanmaktır. Ertesi gün hapı ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa o kadar olumlu sonuç alınmaktadır.
Bu nedenle geciktirmemek gerekir. 
Genelde %90 oranında olumlu sonuç alınmasını sağlayan bu hap türü sürekli olarak kullanılabilecek bir doğum kontrol yöntemi değildir. Ancak kullandığınız diğer yöntemlerde şüpheye düşmeniz halinde takviye olarak kullanabilirsiniz. Sürekli kullanım halinde bazı yan etkiler de görülebilmektedir. Tam olarak bir koruma sağlamadığı için yine de gebelik riski yüksek olacaktır. Bu nedenle adet dönemlerinin takip edilmesi ve gecikmesi halinde test yapılması gerekir. Ertesi gün hapının kullanılması bazı durumlara koruyucu olarak görev yapmasını sağlayabilmektedir. Cinsel ilişki sırasında kullandığınız diğer doğum kontrol yöntemlerinin başarısız olabileceği hallerde, kullandığınız spiralin rahim içinde sabit kalmadığı hallerde, tecavüzde, doğum kontrol hapı almayı unuttuğunuzda ya da prezervatifle ilgili sorunlar yaşadığınızda kullanabilirsiniz. Eğer çok gerekli değilse ya da başka şekillerde korunabiliyorsanız bu hapı kullanmamanız da gereklidir. 

Ertesi Gün Hapı Kullananlar

Ertesi gün hapı cinsel birleşmeden en az 72 saat sonra alınması gerekir. En kısa sürede hap almanız gebelik riskinden de o kadar iyi korunmanızı sağlar. Bilinmesi gereken bir nokta vardır: hiçbir doğum kontrol yöntemi gebeliği önlemek için kesin ve net bir yol değildir. Bu nedenle kullandığınız her yöntemde sorun yaşayabilirsiniz. Ancak kullanıcıların olumlu yorumları hangi yöntemlerin daha başarılı sonuçlar verdiğini anlamamızı sağlar. Bu anlamda ertesi gün hapı kullanan insanların büyük oranda gebe kalmaktan korunduğu gözlenmektedir. Ancak sürekli olarak kullanılabilecek bir kontrol yöntemi değildir. Hapların neden olduğu yan etkiler sizi zorlayabilir. Özellikle mide bulantısı ve kusma sonucu aldığınız hapı çıkarmanız halinde tekrar hap almanız gerekir. 

Ertesi Gün Haplarının Yan Etkileri

Doğum kontrol yöntemlerinde acil durumlar için kullanabileceğiniz ertesi gün haplarının yan etkileri olabilmektedir. Bu nedenle sürekli kullanım için uygun değildir. Bu hapların neden olabileceği yan etkiler arasında:
 • Mide bulantısı,
 •  Kusma,
 • Baş dönmesi, 
 • Halsizlik,
 • Baş ağrısı,
 • Hafif şiddette kanama,
 • Göğüslerde hassasiyet gibi belirtiler görülebilmektedir. Hapın kullanımını bitirmeniz halinde yan etkiler de ortadan kalkacaktır. 

Ertesi Gün Hapı Emziren Anneler Kullanabilir Mi? 

Emziren anneler ertesi gün hapı kullanmak zorunda kalıyorsa dikkat etmeleri gereken bazı noktalar bulunuyor. Sonuçta bu hap kanla karışan bir hap türü olduğu için süte geçme riski de çok yüksektir. Bu durumda bebeğinizin bu durumdan etkilenmemesi için hap alımından önce bebeğinizi emzirip ardından hapı alabilirsiniz. bu sayede hapın yan etkileri bebeğinizi etkilemeyecektir. Bunun yanı sıra bebeğinizi tekrar emzirmeden önce en az 6 saat beklemek zorundadır. İlacın kandan emilimi bitip, kanın temizlenmesi için beklemeniz gerekir. Bunun için de 6 saatten önce bebeğinizi tekrar emzirmemenizde fayda olacaktır. Bu tür ilaçların özellikle emzirme döneminde çok sık kullanılmaması da gereklidir. Acil durumlar için bir önlem olarak tercih edebileceğiniz bu yöntem sık sık kullanılması halinde vücudun hormonal dengesi bozulacaktır. Eğer kullandığınız doğum kontrol yöntemi başarısız kalıyor ya da gebe kalma riski taşıyorsanız almanız daha uygun olacaktır.
Ertesi gün hapları da diğer doğum kontrol yöntemleri için tercih edilebilecek bir yöntemdir. Ancak kullanılan diğer yöntemlerde de olduğu gibi bu hapın kullanımında da gebe kalma riski vardır. Kesin bir engelleme yöntemi olmadığı için ilacı kullansanız da gebe kalabilirsiniz. Özellikle çok geç kullanılmışsa ilacın herhangi bir etkisi olmayacaktır. Bu tür ilaçları cinsel birleşme ardından ne kadar erkek kullanırsanız o kadar etkili olacaktır. Sonrasında yapılabilecek herhangi bir uygulama gebe kalınmasının önüne geçmeyecektir. Bunun haricinde kullanabileceğiniz diğer yollar da güvenli bir kontrol imkanı sağlayacaktır. Aynı zamanda koruyucu yöntemlerden yararlanarak cinsel yolla bulaşan hastalıklardan da korunma şansınız olacaktır. 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica