Ev Alımında Tapu Masrafları Ne Kadar?

Ev Alımında Tapu Masrafları Ne Kadar?
Ev Alımında Tapu Masrafları Ne Kadar?

Beğendiğiniz bir mülkü satın alacaksınız ve evin fiyatı da bütçenize uygun. Mülkü alırken alım fiyatının yanında ekstra masraflar olduğunu da göz ardı etmemeniz gerekir. Bunların başında da tapu masrafları gelir. Tapu masrafları için de ayrı bir bütçeye ihtiyacınız olmaktadır. Tapu harç bedeli alıcı ve satıcı için ayrı ayrı hesaplanmakta ve tapu işlemleri sırasında ikisi için ayrı ödeme yapılmaktadır. Alıcı ve satıcı arasındaki anlaşmaya bağlı olarak sadece alıcı ödese de, ortak olarak da ödenebilir.

Tapu Masrafları Nasıl Belirlenir?

2017-2018 yılları için tapu devir bedeli alacağınız konutun tapuda gösterilen beyan değeri üzerinden %4'ü olarak belirlenmiştir. %2 alıcı,%2 de satıcı adına harç bedeli çıkmaktadır.2017 yılının Mart ayında finans sektörünü hareketlendirme amaçlı bu oran Eylül 2017'ye kadar geçici olarak %3'e düşürülmüştü. 
Rakamlarla örnek vermek gerekirse 100.000 TL değerindeki evin tapu masrafı 4.000 TL olarak çıkar. Fakat tapu harcı bununla sınırlı değildir.
Bir hususu da atlamamak gerekiyor. Evin tapudaki beyan değeri gerçek satış bedelinden düşükse işlemlerin gerçek satış bedeli üzerinden yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde cezai işleme tabi tutulursunuz. Ceza olarak satış bedeli ve beyan değeri arasındaki  farkın 3 katını ödemek zorundasınız.

Döner Sermaye Ücreti 

2017-2018 yılı döner sermaye ücreti 120 TL olarak belirlenmiştir. Tek seferde çok mülk satımı gerçekleşiyorsa her mülk için nasıl tapu harcı alınıyorsa döner sermaye ücreti de ayrı olarak tahsil edilmektedir.
Tapu masrafları ödemesi tapunun bulunduğu  yerin vergi dairesine yapılır. Maliye Bakanlığı ile anlaşmalı olan bankalara da ödeme yapılabilir. Bununla birlikte 2015 yılından itibaren tapu müdürlüklerinde e-tahsilat uygulaması kullanımına geçilmiştir. Tapu için gereken her işlemde Sms yoluyla bilgilendirilip, işlemlerin hızlı olması sağlanmaktadır. Vergi dairesi internet sitesinden T.C kimlik No ile Borç Sorgulama sayfasından da kredi kartınız ile ödemeyi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica