Feridun Kunak Güneş Yanığı Tedavi Yöntemleri

Feridun Kunak Güneş Yanığı Tedavi Yöntemleri

/
/
122 görüntüleme

Ekranların sevilen yüzü ve gündüz kuşağının beğenilen ismi olan Dr. Feridun Kunak güneş yanığı olaylarını inceledi. Yazın yaklaşması ve havaların ısınmasıyla gündeme gelen güneş yanıkları daha uzun süre ekranlarda büyük bir yer kaplayacağa benziyor. Hemen her kanalda ve çoğu gazetenin hafta sonu eklerinde güneş yanıkları, sebepleri ve çözümleriyle birlikte anlatılır. Hatta ramazanda sakızın orucu bozup bozmadığı gibi şeylerin her sene sorulması gibi her yaz başında da güneşlenme ve güneş yanığı sorulması adeta bir ritüel haline geldi.

Güneş Yanığı Nedir?

Yazın sembolü sayılan güneş altında yatmak demek aslında yanlış anlaşılan bir ritüel ve abartılan bir eylemdir. Çünkü daha bronz tene sahip olmak demek güneş altında uygun koruyucu kremlerle belirli saatlerde ve belirli sürede yapılır. Ancak çoğu insan bunu abartıyor. Öyle ki zeytinyağı gibi alakasız ürünleri sürüp akşama kadar güneşte yatıyor. Tabiri caizse bu durum bile bile kendini pişirmekten farksız oluyor. Üstelik bu öyle bir fırınlanmak oluyor ki akşam güneş batana kadar ne kadar piştiğinizin farkında olmuyorsunuz. Ancak sonraki günlerde bunun acısını fazlasıyla yaşıyorsunuz. Çoğu gündüz kuşağındaki doktorlar gibi Dr. Feridun Kunak güneş yanığı hakkında her sene aynı şeyleri söylüyor. Ancak yine de dikkate alınmıyor.

Güneş Yanığı Neden Olur?

Özellikle güneş içindeki bazı ışınlar fazla alınırsa zararlıdır. Bunlardan UV ışınları uzun süre maruz kalınırsa cilt kanseri bile yapabilir. Ancak hiç güneşe çıkmamak gibi bir durum imkansızdır. Çünkü özellikle kemiklerin D vitamini için güneş ışığı gerekir. Bu yüzden uzmanlar saat 11 – 16 arasında güneşten uzak durulmasını tavsiye ediyor. Ancak tatillerde ya da seyahatlerde bunu ayarlayamıyorsanız tüksek faktörlü bir güneş kremi kullanmanız gerekiyor. Güneş yanığının diğer sebebi de uzun süre güneş altında kalmak ve gerektiği kadar su içmemek gibi nedenlerdir. Bu yüzden yazın su, limonata gibi gazsız içecekleri tercih etmeniz ve bolca tüketmeniz gerekir.

Güneş Yanığı Olunmuşsa Ne Yapılır?

Dr. Feridun Kunak güneş yanığı tedavisi için hemen her yerde rahatça yapabileceğiniz uygulamaları tavsiye ediyor. Örneğin sık sık soğuk suyla duş almak gerekebilir. Ya da yanık olan bölgeye soğuk suyu bir süngerle uygulayabilirsiniz. Soğuk ayran ya da limonata içerek te vücudunuzun su kaybını telafi etmeye çalışın. Ancak yanık çok ciddiyse bir doktora başvurun.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi