Gebelikte Güneş Yanığı ve Güneşlenme Tavsiyeleri

Gebelikte Güneş Yanığı ve Güneşlenme Tavsiyeleri
Gebelikte Güneş Yanığı ve Güneşlenme Tavsiyeleri

Yazın tadını güneşlenmeden çıkaramayanlardan mısınız? Peki, yazın güneşlenmenin ya da bronz bir tenin ne kadar sağlıklı olduğunu biliyor musunuz? Tüm bunlarla keyfinizi kaçırmak doğru olmaz ancak anne adayıysanız nasıl güneşleneceğinize ya da gebelikte güneş yanığı gibi sorunlarla nasıl baş edebileceğinize dikkat etmelisiniz.

Güneşlenmek ve Bronz Ten Sağlıklı mı?

Öncelikle kim nasıl görünmek istiyorsa öyle görünebilir. Ancak eskiden moda olan ve güzellik simgesi olan bronz ten artık o kadar da popüler değil. Çünkü tenin bronzlaşması aslında bir sağlık sorunudur. Cildin güneş ışığına karşı verdiği tepkidir bronzlaşmak. Yine de tercih sizin. Vücut doğrudan D vitamini sentezleyemez. Bunun için güneş ışınlarının vücuttaki yağlar içinde olan birkaç maddeyi aktif hale getirmesi gerekiyor. Bu sayede vücut D vitamini sentezleyebiliyor. Daha sonra bu vitamin bağırsaklardan kalsiyum emilmesini sağlıyor. Gerisini biliyorsunuz, kemikler iskelet ve kas sistemi sağlığı için bunlar gerekiyor. Ancak uzun süre güneşte kalmak bu yararın daha fazlası kadar zarar veriyor. Ancak bu vitamin ve güneş ışığı özellikle gebelikte anne ve bebek için gerekli. Bu yüzden gebelikte güneş yanığı olmadan güneşten faydalanmanız gerekir.

Aşırı Güneşlenmek

Aşırı güneşlenince vücut doğal olarak aşırı şekilde UV ışınına maruz kalıyor. Bu da ilk olarak deride kızarmalara neden oluyor. Sonrasında giderek artan kızarıklık öyle ciddi bir hale geliyor ki zamanla ciltte kabarcıklar hatta soyulmalar bile oluşabiliyor. Bu sırada vücudun su kaybetmesi ve gözlerin de aşırı UV ışınına maruz kalması gibi yan etkileri saymazsanız bu şekilde uzun uzun güneşlenmek önce bronz bir tene sonra da lekelere ve en sonunda cilt kanseri gibi sorunlara yol açabilir.

Gebelikte Güneşlenmek İçin

Öncelikle günde kollar ve yüz açıkken yaklaşık yarım saat kadar güneşte durmak ve doğrudan güneş ışığı almak vücudun iki kişilik gün ışığı ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca illa ki güneşlenecekseniz sürekli su ya da limonata gibi doğal içecekleri tüketmelisiniz. Bronzlaştırıcı kremler ve bazı güneş kremleri hakkında yeterli araştırma yapılmadığı için hamilelikte bunları kullanmamanız doğru olur. Ancak gebelikte güneş yanığı olmadan 16 – 17 saatleri arasında güneşlenecekseniz bile onaylı bir güneş kremi kullanmalısınız.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica