Geçmeyen Güneş Yanığı Tedavisi Mümkün Mü?

Geçmeyen Güneş Yanığı Tedavisi Mümkün Mü?
Geçmeyen Güneş Yanığı Tedavisi Mümkün Mü?

Tatilinizin en can sıkıcı kısmı olan güneş yanıklarını tedavi etmek aslında mümkün. Ancak güneşlenirken bazı önemli kurallara uymazsanız sizin de bir geçmeyen güneş yanığı hatta güneş lekeleri oluşacaktır. Güzel bir tatil sonrasında sorunsuz bir geri dönüş süreci için bu kurallara uymalısınız.

Doğru Şekilde Güneşlenmek İçin

Her uzmanın söyleyeceği gibi ilk olarak güneş kremi kullanmalısınız. Güneş kremlerinin koruma düzeyleri faktör olarak belirtilir. Örneğin açık tenli biriyseniz en az 30 faktörlü bir güneş kremi kullanmanız gerekir. Eğer ten renginiz daha koyuysa size 15 faktör de yeterli olabilir. Ayrıca güneş kreminden en verimli şekilde faydalanmak istiyorsanız dışarı çıkmadan en az yarım saat öncesinde güneş kreminizi sürmelisiniz. Bundan sonra da 1,5 – 2 saatte bir güneş kreminizi yenilemeyi unutmayın.

Yapılan bir diğer yanlışta güneş kremini sürdükten sonra tamamen güneşten korunduğunuzu sanmaktır. Oysa güneş kremleri ne kadar etkili de olsa güneşe karşı tam koruma sağlamazlar. En basitinden terleme ya da diğer nedenlerle bu kremler vücuttan ayrılabilir ve bu da kremin etkisini azaltır. Ayrıca günün belli saatlerinde güneş ışığına doğrudan maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Bunun için saat 11.00 ile 16.00 arasında gölgede kalmanız daha doğru olur. Ancak gölgede bile olsanız güneş kremini kullanın. Çünkü güneşin sudan ya da kumsal gibi yerlerden yansıyan ışınları da geçmeyen güneş yanığı gibi sonuçlara neden olacaktır.

Güneş Yanıkları İçin Neler Yapılabilir?

Eğer yukardaki kurallara uyarsanız geçmeyen güneş yanığı gibi sorunlarınız olmaz. Yine de vücudunuzda yanıklar olmuşsa dikkat etmeniz gereken başka kurallar olacaktır. Bunlardan ilkinde eğer çok güneş yanığına maruz kalmışsanız hatta yaralar oluşmuşsa ve acıyorsa asla aspirin kullanmayın. Bunun yerine ağrı kesiciler kullanabilirsiniz. Ya da ılık suyla duş alabilirsiniz. Ya da kısmi yanıklar varsa bunlar için buzu bez ya da tülbentle sarın ve yanıkların üzerine hafifçe uygulayın. Buz bulmadıysanız soğuk suyla da aynı şeyi yapabilirsiniz. Ya da isterseniz siyah şekersiz çayı soğutun ve sünger ya da bez parçasıyla yanıkların üzerine uygulayın. Hemen her yerde yoğurtlu tarifleri göreceksiniz. Ancak yoğurt cildi kurutacağından pek tavsiye edilmez.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica