Giysilerden ve halıdan suluboya lekesi nasıl çıkar?

Giysilerden ve halıdan suluboya lekesi nasıl çıkar?

/
/
2242 görüntüleme

Sulu boya lekesi nasıl çıkar çocukları okula gitmeye başlayan annelerin sıklıkla sordukları soruların başında gelmektedir. Okul çağında olan çocukların sıklıkla yapmayı sevdikleri en eğlendikleri resim yapma faaliyetidir. Özellikle sulu boya ile yapılan resimler onlar için ayrı bir zevk haline gelmektedir. Çocukların gelişimi açısından rahat ortamda çalışmalarını sağlamanın hem avantajı hem de dezavantajı olmaktadır. Avantaj çocukların gelişimlerinin sorun yaşamadan devam etmesi olurken en büyük dezavantaj meydana gelen lekelerdir. Bu yazımızda sizlere suluboya lekesinden kurtulmanın yolları ile ilgili bilgi paylaşımında bulunacağız. Böylelikle artık bu konu sorun haline gelmekten çıkacaktır.

Suluboya Lekesinin Meydana Gelmesi

Çocukların en büyük eğlencesi sulu boya onlar için eğlence anneler için kabusa dönüşebilmektedir. İstediğiniz kadar önlem alın sulu boya küçük bir alanda olsa bulaşma ihtimali en yüksek boyalardandır. Kumaşlara kıyafetlere halıya tahta yüzeylere olmak üzere pek çok alana bulaşma ve leke bırakma ihtimali olan suluboya uygulamasından sonra annelerin en sık sordukları soru ise sulu boya lekesi nasıl çıkar olmaktadır. Bu yazımızla beraber artık bu soru sizin için bir çıkmaz olmaktan çıkacak kolaylıkla bu lekeden kurtulabileceksiniz.

Sulu Boya Lekesinden Kurtulmak için Yapılması Gerekenler

Sulu boya lekesi nasıl çıkar sorusuna yanıt olarak ilk yapılması gereken boyanın bulaştığı kumaşa ilk olarak pudra dökmenizdir. Pudra boyayı üst yüzeye çıkmasında yardımcı olan bir unsurdur bu nedenle pudrayı döktükten sonra ılık suyla yüzeyi arındırmanız lekenin kolay çıkması açısından yapılması gereken ilk adımdır. Daha sonra kolaylaşan lekeyi çıkarmak için beyaz kalıp sabun yardımı ile yüzeyi temizlemeniz lekenin tamamen çıkması açısından son aşamadır.  

Bir diğer yöntem ise güçlü temizlik markası ürünler kullanarak lekeden kurtulabilirsiniz. İlk olarak ılık su ile bölgeyi yumuşatmanız gerekmektedir. Bu malzemelerden birini kullanarak leke üzerine sıkabilirsiniz. Biraz bekledikten sonra ılık suyla yüzeyi temizledikten sonra beyaz sabun kalıbı ile tekrar aynı yüzeyi iyice temizleyerek lekeden tamamen kurtulabilirsiniz. 

Sulu boya lekelerinde ilk yapılması gereken leke daha yeni oluşmuşken beyaz bir bez ya da kağıt havlu yardımı ile boyanın fazlalığını almaktır. Böylelikle leke kumaşa işlemeden önlem almış olursunuz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi