Gül Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları

Gül Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları

/
/
185 görüntüleme

Gül hastalığı dediğimiz ve daha çok açık tenli insanlarda meydana gelen cilt hastalığı aslında tam olarak kesin bir nedene sahip olmayan hastalıklardan biridir. Yapılan araştırmalar bazı bulguları ve genellemeleri ortaya çıkarsa da yine kesin olarak bir nedenden söz etmek mümkün olmaz. Ama bahsedebileceğimiz bazı durumlar vardır. Bunlar aşırı yorgun ve stresli olma durumu, mevsimlere bağlı olan geçiş süreci gibi nedenlerdir. Tabi bunun dışında çıkan gül hastalığı için bir neden bulunamamış olabilir. Gül hastalığı nasıl iyileşir diye soracak olursanız biz de yazımızda bu süreci ele alacağız.

Gül Hastalığı Nedir Nasıl Tedavi Edilir ?

Öncelikle gül hastalığı sonucunda genelde yüzde sağlıksız bir görünüm oluştuğunu söyleyebiliriz. Kişinin cildinde belirli yerlerde kızarmalar meydana gelir. Hatta bunlar kabarıklık ile kendisini daha çok belli eder. Bu lekeler geçmez ve kişide bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle yapılabilecek en doğru şey kişinin cildindeki kızarıklığa neyin neden olduğunu saptayarak buna uygun tedavi modeli geliştirmek olmalıdır. Yani kişinin cildi neyden nem kapıyorsa ondan mümkün olduğu kadar uzak durmalıdır diyebiliriz.

Gül Hastalığı En Çok Hangi Bölgelerde Görülür?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi gül hastalığı sıklıkla yüz ve çevresinde görülür. Yani burun kenarları, alın ve dudak altı gibi yerlerde kızarıklık çok daha sık olabilmektedir. Hastaların da aslında en sık rahatsızlık duyduğu ve şikayet ettiği kısım yüz ve çevresi olmuştur. Bu nedenle hastalar yüzde oluşan bu kızarıklıkları gidermek için vakit kaybetmeden doktora gitmek isterler.

Bazı hastalarda yüzde oluşan gül lekeleri artık çirkin bir görüntü vermeye dönüşür. Yani kişi bu hastalıktan bir yerden sonra psikolojik anlamda da etkilenmeye başlar çünkü görüntüsünden hiç memnun değildir. Gül hastalığı nasıl iyileşir sorusuna cevap vereceğimiz yazı da öncelikle bahsettiğimiz görüldüğü alanlar kısmında yanaklar ve göz çevresini de dahil edebiliriz. Üstelik bilinmelidir ki önlem almazsanız gittikçe bu kızarıklıklar artabilir ve kendisini çok daha fazla gösterebilir. Kızarıklıkların gittikçe artmasının nedenlerinden biri de kalitesiz makyaj ürünleri ve güneş kremleri kullanmak ile ilgilidir. Bu nedenle güvenmediğiniz ürünleri cildinize sürmemeli özellikle de gül lekesi gibi kızarıklığınız varsa doktora danışmadan herhangi bir şey uygulamamanızdır.

Gül Hastalığı Tedavisi Ne Kadar Sürer ve Nasıl Yapılır?

Eğer gül hastalığına yakalandıysanız tedavinizin toplam olarak 3 ay ile 7 ay arasında değişkenlik gösterebileceğini bilmeniz gerek. Bu sizin kızarıklığınızın ve ilerlemenizin boyutuna bağlı olarak değişecektir. İlk olarak kızarıklığa neden olan sorun her ne ise ondan uzak kalınması gerektiğini hasta bilmelidir. Bunun yazının en başında da belirtmiştik ve etkili bir tedavi için kişinin neyden zarar görüyorsa onun üzerine gidilmesinin doğru olduğunu söylemiştik. Genellikle hastalara uygulanan tedavi yöntemlerinden bahsetmek gerekirse ise bunların antibiyotik kremler olduğunu söyleyebiliriz.

Gül hastalığı nasıl iyileşir sorusuna verebileceğimiz diğer cevaplardan biri de lazer yöntemleri olacaktır. Yani hasta dilerse yüzündeki kızarıklıklardan son derece şikayetçi ise ve artık bu durumdan psikolojik anlamda etkilendiğini düşünüyorsa o zaman lazer yöntemini tercih edebilir. Bu tedavi şeklinde genellikle bir ya da bir buçuk ay civarında bir ara verilerek 2 ya da 3 seanslık lazer yöntemi uygulanır. Böylece sorunlu olan ve kızarıklığa sebebiyet veren damarlar yok edilir. Ama bilinmelidir ki lazer yöntemini yapan kişi cildine çok daha fazla dikkat etmeli ve her ürünü kullanmamalı özellikle de güneşe çıkmak konusunda son derece hassas davranmalıdır ve mutlaka uzmanlara danışmalıdır.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi