Gül Suyunun Yüze Cilde ve Saça Faydalarına İnanamayacaksınız

Gül Suyunun Yüze Cilde ve Saça Faydalarına İnanamayacaksınız

/
/
382 görüntüleme

Gül suyu, taze gül bitkisinden toplanan taç yaprakların damıtma işleminden geçirilmesiyle elde edilir. Doğal yöntemlerle elde edilen ve katkısız bir içeriğe sahip olması dolayısıyla cilt problemlerinden kalp hastalıklarına kadar çok sayıda sorunda tavsiye edilmektedir. Özellikle çok sayıda kimyasala ve kirliliğe maruz kalan cilt ve saçlar için doğal bakım sağlıyan gül suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Gül suyunun yararlı özelliklerinden en verimli şekilde faydalanmak için saf, işlenmemiş olan gül suyunu satın almak ve kullanmak gerektiğini de belirtmek gerekiyor.

Gül Suyu Nelere İyi Gelir?

Doğal bir bakım ürünü olarak çok sayıda kimyasal içeren bakim malzemelerine alternatif oluşturan gül suyunun hem antibakteriyel hem de antiseptik özelliği bulunuyor. Cilt ve saç bakımında en çok aranan bu iki özelliği içerisinde barındırıyor olması gül suyunu bakım ürünlerinde vazgeçilmez bir içerik haline getiriyor.

Gül suyunun faydaları arasında iltihap giderici ve tedavi edici olma özelliği yer alır. Cilt yüzeyinde meydana gelen kızarıklıkları gidererek gün boyu ciltte biriken yağ ve kir ile tıkanmış olan gözenekleri de temizleyici etki gösterir. Cildinin matlığından şikayet edenler için de parlaklık verici özelliği bulunur. Ciltte bulunan sivilceleri kurutarak iz bırakmadan yok etmeye yardımcı olur. Antioksidan özelliği sayesinde cildi güçlendirir ve hassas cilt bakımını zarar vermeden tamamlamayı sağlar. Göz altı şişlik ve morluklarına, ciltteki güneş yanıklarına ve enfeksiyonlara karşı da faydalıdır.

Gül Suyu Nasıl Kullanılır?

Gül suyunun kırışıklıklara karşı işlev gösterebilmesi için az bir miktar gül yağı ile karıştırılarak cilde uygulanması önerilir. Bunun dışında yalnızca günlük olarak cilt temizliği için tek başına bir parça pamuğa dökerek de kullanılabilir. Gül suyuna batırılmış pamukların göz kapaklarını kaplayacak şekilde birkaç dakika bekletilmesi göz altı şişlik ve morluklarına da iyi geldiği görülebilir.

Gül suyunun faydaları bunlarla da bitmiyor. Gül suyu aynı zamanda saçların daha hızlı ve güçlü şekilde uzamasını sağlar. Saç yumuşatıcı kremlerle sağlanan etkiyi doğal olarak verir. Gül suyunun şampuana katılarak kullanılması önerilir. Ayrıca jojoba yağı ile birlikte bir saç maskesi hazırlayarak saçlarda bekletmek de saçlara yumuşaklık verecektir. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi