Güneşlenirken Kızarmamak İçin Ne Gibi Yöntemler Uygulayabiliriz

Güneşlenirken Kızarmamak İçin Ne Gibi Yöntemler Uygulayabiliriz

/
/
159 görüntüleme

Sıcak yaz günlerinde insanlar bronzlaşmak için güneşe sarılırken, siz gölgelerde mi kalmayı tercih ediyorsunuz? Güneşlendikten sonra kızarmak birçok cilt tipinde görülen, sinir bozucu bir durumdur. Etrafınızdaki insanlar bronz tenleri ile parlarken, siz kırmızı bir suratla gezmemek için güneşten kaçarsınız. Güneşin cildimize zararları olsa da almamız gereken faydaları da bulunmaktadır. Güneşlenirken kızarmamak için bazı noktalara dikkat edilebilir. Tatili doyasıya geçirmek varken güneşten saklanarak zaman kaybetmeyin.

Güneşlenirken Kızarmamak İçin Yapabileceklerimiz

Güneşlenme sürenizi ayarlarken nasıl bir cilde sahip olduğunuzu göz önünde bulundurmalısınız. Fazla güneşlenen bir cilt güneşin zararlı etkilerine fazla maruz kalacak ve cildin erken kırışmasına ya da cilt kanseri riskinin artmasına sebep olacaktır. Güneşin zararlı etkilerini minimuma indirmek için:

Kısa aralıklarla güneşlenin. Birden, uzun süre güneşe maruz kalmayın.

Güneşlenirken mutlaka ve mutlaka koruyucu krem kullanın.

Cildinizin hassaslığına göre güneşlenme sürenizi belirleyin.

Güneşlenirken kızarmamak için kullanılan güneş koruyucu kremler ile ilgili unutulan bir nokta bulunuyor. Cildimizin bu kremleri emmesi yaklaşık 20 dakika sürdüğü için dışarı çıkmadan 20 dakika önce sürülmelidir. Aksi takdirde kremlerden yeterli verim alınmamış olacaktır.

Cildiniz aşırı hassas bir cilt ise, ilk güneşlenmelerin 5-10 dakikadan fazla olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde cilt hemen tepki göstererek kızarmaya başlayacaktır. Yüz bölgesi için en az 35 faktörlü, vücut için en az 30 faktörlü koruyucu kremler kullanılmalıdır. Öğlen saatlerinde şapkasız ve güneş gözlüksüz dışarıda dolaşılmamalıdır.

Hassas ciltler için de cildi güneşe alıştırmak önemlidir. İlk güneşlenmelerde sürenin 10-20 dakikayı aşmamasına dikkat edilmelidir. 20 – 30 koruma faktörlü kremler yüz ve vücut için yeterli olacaktır. Suya dayanıklı kremler kullanılması terleme ile ya da denizde kremlerin ciltten atılmasını önler. Bu cilt tipinde de 11.00 ile 15.00 saatleri arasında mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmamalıdır.

Güneşlenirken kızarmamak için en çok çaba harcaması gereken kişiler hassas cilde sahip olanlardır. Diğer cilt tiplerinde de kızarma görülse de, genelde cilt hemen bronzlaşmaktadır. Cilt tipi ne olursa olsun, bronzlaşmak için güneşe aşırı maruz kalınmaması gereklidir. Güzel bir cilt tonu yakalamaya çalışırken sağlığınızdan olmayın.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi