Güneşlenme Sonrası Lazer Epilasyon Yapacaklar Buraya Dikkat

Güneşlenme Sonrası Lazer Epilasyon Yapacaklar Buraya Dikkat

/
/
847 görüntüleme

Güzellik uğruna yapılmayacak şey yok gibidir. Öyle ki tarihin hemen her devrinde güzellik için aykırı ve saçma şeyler yapıldı. Bunlardan belki de en genel yapılanı da bronz ten ve epilasyon olsa gerek. Hatta sürekli kıllarla uğraşmak istemeyenler lazer epilasyonla kalıcı olarak kıl ve tüy sorunlarından kurtulabiliyor. Bunu bir adım daha abartıp aceleyle güzelleşmek isteyenler güneşlenme sonrası lazer epilasyon yapmak isteyebiliyor.

Güneşlenme ve Lazer Epilasyon

Güneşlenme sonrası lazer epilasyon yaptırmak isteyenlere kötü bir haberimiz var. Bu ikisi tamamen ayrı ve bağımsız bir konu olduğu için arka arkaya bunların yapmazsınız. Hatta zararı bile olur. Öncelikle bronzlaşmanın bir çeşit tepki hatta deri rahatsızlığı olduğunu kabullenmelisiniz. Güneş ışınlarına maruz kalan deri hücreleri, pigment denilen ve deriye rengini verem bir savunma geliştirir. İşte sorun tam olarak burada başlar. Lazer epilasyondaysa tıpkı güneş ışınları gibi feriye ışın gönderilir. Zaten deri ışınlardan korunmak için kendi savunma mekanizmasını kurmuşken lazerin etkisi de bu şekilde azalacaktır. Yani operasyon başarısız olacaktır.

Ya da ciltte tahrişe neden olacaktır. Bu da istenmeyen yan etkilere davetiye çıkarır. Lazer epilasyon ve güneş birbirine zıt iki şey olmasa da deriye ağır hasarlar verebiliyorlar. Bu yüzden lazer epilasyon yapılmadan önceki 1 ay içinde güneşlenmek ya da solaryum gibi işlemlerle cilt bronzlaştırılmamalı. Hatta sırf bu tehlikeden dolayı lazer epilasyonu sonbahar ya da kış aylarında yani güneşin daha az etkisinin olacağı zamanlarda yapılmasını tavsiye eden uzmanlar var. Ancak bu konuda temel fark cilt tipinden kaynaklanır. Eğer açık tenliyseniz cildiniz güneşe ve dolayısıyla lazere karşı daha hassas olacaktır. ancak koyu tenliyseniz cildiniz daha dayanıklı olacağı için bu  süreler değişebilir.

Güneşlenme sonrası lazer epilasyon olmayacağı gibi lazer epilasyon sonrası da güneşlenme olmuyor. Hatta lazer epilasyon yaptırdığınız günden sonraki günlerde güneşe bile çıkmamanız gerekebilir. Cilt tipinize göre 2 ila 4 gün olarak değişen günlerde epilasyon sonrası güneşe çıkmamanız gerekiyor. Eğer buna mecbursanız cilt tipine göre korumalı bir güneş kremi kullanmalısınız. Bu konular hakkındaki detayları lazer epilasyon merkezindeki doktorunuzla konuşmalısınız.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi