Güneşlenme Ve Kanser Arasındaki İlişkiye Dikkat

Güneşlenme Ve Kanser Arasındaki İlişkiye Dikkat

/
/
765 görüntüleme

Güneş… Hayatın kaynağı olarak geçse de ve dünyamızı ısıtsa da gerçekte o kadar masum mu? Ya da gerçekten güneş çok mu zararlı? Uzmanlar güneş ve kanser ilişkisine dikkat çekerken vatandaşlar ne yapacağını şaşırıyor.

Güneşin Faydaları ve Zararları

Hemen her şeyde olduğu gibi abartıyoruz. Güneş dünya için ısı ve ışık kaynağı olduğu kadar yaşamı da destekler. Ayrıca insan vücudu D vitaminini sentezleyemez. Bunun için ya dışardan hazır alması gerekir ya da güneş yardımına ihtiyaç duyar. D vitamini için güneş ışınları vücutta bulunan ve keratin gibi maddeleri etkiler bunlar daha sonra D vitamini olarak kemikler başta olmak üzere vücutta gerekli yerlere gider. İşte bu yüzden güneş olmazsa sağlık ta olmuyor. Ayrıca güneşin çoğu bakteriyi etkisiz hale getirdiğini “Güneş girmeyen eve doktor girer” sözü de çok güzel açıklıyor. Bu ve daha birçok faydası ile güneş bizler ve dünya için vazgeçilemez.

Ancak bir de madalyonun diğer yüzü var. Güneş ve kanser ilişkisi birçok araştırmayla gösteriyor ki güneşinde bir kullanma kılavuzu var. Hemen herkesin artık bildiği UV ışınlarıyla güneş aynı zamanda yakıcı bir etkiye de sahip. Özellikle tatillerde bronzlaşmak isteyenlere karşı güneş ışığı hem iyilik hem de kötülük yapar. İyilik denilen şey sadece D vitaminidir. Kötülük ise bronzlaşmak dahil UV ışınları gibi istenmeyen etkiler olarak sayılır. Evet, bronzlaşmak aslında bir vücut tepkisidir ve hatta çoğu uzman tarafından hastalık sayılır. Tıpkı hafif yanık sonrası kızaran eller gibi güneşe karşı tepki gösteren deri de bronzlaşır.

Peki, güneş ve kanser ilişkisinden nasıl kurtulacağız? Öncelikle unutmayın ki güneşin kendisi değil içindeki UV ışınları zarar verir. Bu ışınları özellikle 11 – 16 arasında alırsanız ve korunmadan alırsanız cildinizde zamanla kansere kadar giden bir dizi sorunlar oluşabilir. Bu yüzden güneşlenirken bunlara dikkat etmeli ve güneş kremini mutlaka kullanmalısınız. Ayrıca belirtilen saatlerde bile 1 saatten fazla güneşte kalmak tehlikeli olacaktır. Özellikle hassas ve açık tenli bir cildiniz varsa güneşlenirken çok daha dikkatli olmalısınız. Aksi halde hem kömür gibi koyu bir bronzluk hem de kanser tehlikesi sizi bekliyor olacak.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi