Güneşlenmenin Yararları ve Zararları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Güneşlenmenin Yararları ve Zararları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

/
/
799 görüntüleme

Yaz ayları denilince akla gelen ilk şeylerden biri de güneşin tadını doyasıya çıkarmaktır. Özellikle bronz olmak isteyen erkeklerinve kadınların, doğal yollardan muhteşem bir örünüme ulaşmasına en büyük destetiği yaz güneşi sağlamaktadır. Ancak özellikle son yıllarda, ozon tabakasının delinmesi ve birçok insan sağlığına birçok zararlı yan etkinin oluşmasıyla, akıllarda güneşlenmek zararlı mı sorusu oluşmaktadır. İlk olarak unutulmamalıdır ki; güneşlenmek, özellikle de yaz aylarında, vücudun ihtiyaç duyduğu birtakım vitaminlerin üretilebilmesi ve hücrelerin sağlıklı biçimde kendini yenileyebilmesi bakımından mutlaka yapılması gereken en önemli durumlardan biridir.

Vücut açısından en sağlıklı durumlarda biri olan güneşlenmek, düzeyi kaçırıldığı zaman, insan vücudunda yarardan çok zarar da verebilir. Bu bakımdan, kadınların, erkeklerin ve de özellikle çocukların üneşlenirken çok dikkat etmesi gerekmektedir. Yeteri kadar güneşin vücuda alınması sayısız yarar sağlarken, fazla oranda güneşlenmek geri dönüşü olmayacak hasarlarra neden olabilir. Bu nedenle güneşlenmeden önce mutlaka koruyucu güneş kremlerinin kullanılması gerekmektedir.

Güneşten Korunma Yöntemleri

Güneşlenmek zararlı mı sorusu ile yola çıktığımız yazımızda; fazla güneşlenmeniz zararları için ilk olarak hızlı yaşlanma ve de kanser riski gösterilebilir. Ayrıca, yaz tatillerinizde kısa sürede bronz bir tene ulaşmak için her gün güneşlenmek, uzun saatler güneş altında kalmak ve tüm bunları yaparken de herhangi bir şekilde güneş ışınlarından korunmamak; ciltte sarkmalara ve cilt lekelerini oluşmasına neden olmaktadır. Son yıllarda, bu nedenlerden ötürü deri kanseri oranında da büyük bir artış görüldüğü, araştırmacılar tarafından da belirtilmektedir.

Bu olumsuzlukları yaşamamak içinse; ilk yapılması gereken üneşin zararlı etkilerinden koruyan ve her kişiye uygun oranlarda bulunan koruyucu kremleri kullanmak gerekmektedir. Bu noktada da, var olan bir takım alışkanlıklarımızı da değiştirmemiz gerekir. Özellikle güneş kremi sürdükten sonra, hemen denize ya da havuzaya girmek yanlış bir tutumdur. Bu, koruyucu kremin işlevsel özelliklerinin yok olmasına neden olur.

Bir koruyu kremin tam olarak etkisinden yararlanabilmek için; en az 10 – 20 dakika beklenmeli ve kremin hücrelerle tam olarak etkileşime girmesi sağlanmalıdır. Güneşlenmek zararlı mı sorusuna, tüm bu bilgilerden sonra, dikkatli korunma yöntemlerinin kullanılması ve güneşin en tepede olduğu zamanların değil, öğleden sonraki zamanlarının seçilmesiyle, zararlı etkisi en aza indirilebilir cevabı, verilebilir.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi