Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?
Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Adet takvimi düzenli olan ve adet zamanınız geldiği halde olmadıysanız hamilelik testi yapmak için zamanıdır. Gecikmiş olan adet hamilelik belirtilerinin en kesinidir. Fakat düzenli bir adet takvimine sahip değilseniz gecikmiş olmasından dolayı çok emin olmayın. Biraz daha zamana ihtiyacınız olabilir. Adet öncesi göğüslerde hissedilen ağrının fazla olması bir belirti olabilir. Hamilelikte hormonların değişmesiyle göğüslerde kan akışı arttığı için meme uçlarında karıncalanma hissi oluşabilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Bazı kadınlar döllenmeden sonraki ilk haftada bu hissi yaşayabilirler. Gebeliğin altıncı haftasına doğru bu hassasiyet giderek artar. Göğüsler şişer ve genişler mavimsi damarlar fark edilebilir duruma gelir. Daha sonra oluşan göğüs uçlarındaki koyulaşmalar ve dik ve daha sert hale getirir. Normalden fazla sık idrara çıkma da belirtilerdendir. Erken dönemlerde sık idrara çıkma hormonlardaki idrar miktarını arttırmasındandır. Vücut daha fazla kan hacmine sahip olur ve böbrek verimliliği de artış gösterir. Genişleyen rahim de bu durumun bir diğer nedenidir. İdrara çıkarken yanma ve ağrı hissine dikkat edilmelidir bu enfeksiyon olabilirliğin bir belirtisi olabilir.

Yorgunluk ve Duygusallık

Genellikle gebeliğin ikinci aylarında başlayan halsizlik hali bazı kadınlarda kusmalarla birlikte ilk aylarda da başlayabilir. Gebelikte hormonlar daha duygusal ve yorgun olmanıza sebebiyet verebilir. Vücut sıcaklığı gebelik öncesine göre 1 derece daha fazla olabilir. Kendinizi daha şişkin hissedebilirsiniz. Gebelikte hassasiyetiniz artacağından bazı yemek ve kokular size daha nahoş gelebilir. Sevdiğimiz yiyecek ve içeceklere karşı bile tahammülsüz olabilirsiniz. Aşerme bazı gebelerde adet gecikmesinden önce bile gerçekleşebilir. Sırf bunları hissediyor olmanız bile hamilelik heyecanı için bile yetebilir. Adet gecikmesinden birkaç gün sonra evde yapacağınız testte 2 adet çubuk bulunmaktadır. Bu iki çubuğun her ikisinde de renkli olması hamile olduğunuzun göstergesidir. Tabi ki bu testten sonra yapılması gereken ilk iş bir gebelik uzmanına başvurup kan testi yaptırmak olacaktır. Anne çocuk sağlığı için gebelik boyunca güvenilir bir uzman ile gebelik serüveni daha güvenilir bir hale getirilebilir.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica