Hamilelik Döneminde Sivilceler İle Nasıl Başa Çıkılır?

Hamilelik Döneminde Sivilceler İle Nasıl Başa Çıkılır?
Hamilelik Döneminde Sivilceler İle Nasıl Başa Çıkılır?

Sivilce, en çok ergenlik döneminde görünse de, hayatın belli zaman dilimlerinde sivilcelere rastlanmaktadır. Ergenlik döneminde hiç sivilcesi olmayan biri, 25 yaş sonrasında stres kaynaklı sivilce problemleri yaşayabilir. Bunun dışında gebelikte sivilce ne sık rastlanan sorunlardan biridir. Bu dönemde bazı hormonlarda artış olur. Bu nedenle ciltte yağlanmalar meydana gelir. Hamilelik döneminde olan sivilceler azabilir ya da olmayan sivilceler meydana gelebilir. 

Gebe kadınlarda androjen hormonu artar. Bu durumda ciltteki sebase glandları uyarılır. Bu da sebum artışına neden olur. Bu dönem içinde hafif , orta ya da şiddetli sivilce sorunu yaşayabilirsiniz. sadece bir dönemde sivilceleriniz olabilir ve daha sonra bu sivilceler ortadan kalkabilir. Bunun dışında hamilelik boyunca sivilce sorunlarınız da olabilir. Bu tamamen sizin bünyeniz ile alakalı bir şeydir.

Hamilelik Döneminde Sivilceler İle Nasıl Başa Çıkılır?

Hamileliğin sekizinci haftasından itibaren sivilce problemleri ortaya çıkabilir. Sivilcesi olan kişilerin sivilcelerinde azalma olduğu da gözlemlenmiştir. Gebelikte sivilce olursa şu yöntemleri uygulayabilirsiniz:

 • Yüzünüzü günde en az iki defa yıkamanız gerekir. Ilık su ve sabun ile yıkayabilirsiniz.
 • Bu dönemde mümkün mertebe makyajdan uzak durun
 • Yüzünüzde çıkan sivilceleri kesinlikle sıkmayın.
 • Yağsız ürünler kullanmaya özen gösterin.
 • Elinizi yüzünüze sık sık değdirmemeniz gerekir.
 • Yüzünüzü havlu ve lif ile ovmayın. Yüzünüzü her zaman nazik bir şekilde yıkamanız gerekir.
 • Gebelikte sivilce varsa, nemlendiricilerinizi yağsız olanlar arasından tercih etmelisiniz.
 • Bu dönemde sivilce konusunda ilaç kullanamazsınız. İlaç kullanımı dolaşım yolunda zararlar oluşacaktır. Bu da gebeliğinizi etkiler.
 • Hamilelik döneminde kullanılan tüm ürünler fetüsü etkiler. Bu nedenle dikkatli olmalı ve gereksiz ilaç kullanımında bulunmamalısınız. Bilinen basit ve doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz. bunun dışında kozmetik ya da ilaç kullanımından vazgeçmelisiniz.
 • Sivilceleriniz konusunda herhangi bir krem ya da ürün kullanmak konusunda dahi doktorunuza danışmalısınız. Doktorun onaylamadığı şeyleri yapmamalısınız. Bazı bitkisel ve doğal ürünler de gebeliğinizi etkileyebilir. Bu nedenle doğal maskeler konusunda doktorunuza danışmanızda fayda var. Bu hassas bir dönem olduğu için bebeğinizin sağlığı her şeyin başında gelir. 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica