Hamilelikte Bebek İçin Riskli Durumlar

Hamilelikte Bebek İçin Riskli Durumlar
Hamilelikte Bebek İçin Riskli Durumlar

Hamilelik anne ve aile için çok sevinçli ve mucizevi bir olaydır. Çoğu hamilelikte her hangi bir problem çıkmadan anne bebeğini kucağına alır. Bazı durumlarda ise hamilelik anne çocuk sağlığı açısından riskli olarak değerlendirilir ve daha sıkı takip edilir. Hamilelikte riskli olabilecek durumlar anne de daha önceden de var olacağı gibi sonradan da ortaya çıkabilir. Anne adayında bulunan sorunların erken fark edilmesiyle ve yakın takiple hamilelik sağlıklı bir şekilde tamamlanabilir. Yüksek riskli hamileliklerde tanı koyulabilmesi için ihtiyaca göre plasentadan örnek alımo (koryon villus örneklemesi), bebeğin bulunduğu kesedeki sudan örnek alımı (amniyosentez) veya bebeğin kordonundan kan alımı (kordosentez) gibi işlemlerin yapılması gerekebilir.

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Hamilelikte Bebek İçin Riskli Durumlar Nelerdir?

  • Hamileliğe Bağlı Oluşan Diyabet (Gebelik Şekeri)

Hamileliğe bağlı oluşan diyabet her 100 anne adayından %3-5 arasında görülmektedir.

Hamileliğe bağlı diyabet sonucu bebek açısından oluşabilecek durumlar şunlardır; bebekte solunum sıkıntısı, erken doğum, doğumda bebeğin omzunun takılması, sarılık, yeni doğanın kalsiyum ve kan şekerinde düşüklük. Annede oluşabilecek problemler ise şunlardır; zor doğum, çeşitli enfeksiyonlar, sezaryen ya da vakumla doğum, doğum sonrası kanama. Bu durumun tedavisi ise Diyabetik diyet, egzersiz ve gerekirse insülin tedavisidir.

  • Hamilelik Zehirlenmesi (Preeklampsi)

Anne adayını, tansiyonun 140/90 mmHg ve üzeri olmasıyla beraber idrarda protein kaçağı görülmesine hamilelik zehirlenmesi denir. Hamilelikte sıklıkla görülebilen bir durumdur ve oldukça risklidir. Hamilelik zehirlenmesi sonucu annede görülebilecek durumlar şunlardır; beyin kanaması ve beyin hasarı, böbrek yetmezliği, akciğer ödemi, kalp yetmezliği, karaciğer yetmezliği. Bu durum ölüme bile yol açabildiği için oldukça önemli ve düzenli takip edilmesi gereken bir durumdur. Bebekte oluşabilecek sorunlar ise şunlardır; anne karnında gelişme geriliği ve ölüm. Tedavisi ise rahatsızlığın durumuna göre yatak istirahati veya doğumun gerçekleştirilmesidir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica