Hamilelikte Hangi Epilasyon Yöntemleri Tercih Edilmeli?

Hamilelikte Hangi Epilasyon Yöntemleri Tercih Edilmeli?
Hamilelikte Hangi Epilasyon Yöntemleri Tercih Edilmeli?

Tüylenme, bütün kadınların ortak derdi olmakla birlikte, özellikle hamilelik döneminde kabusa dönüşür. Çünkü hamilelik sürecinde vücutta hormonal dengeler değişir. Hormonların hızlı çalışması, vücutta daha önce görülmeyen bölgelerde tüylenme görülmesine ve var olanların artmasına neden olur. Gittikçe genişleyen ve şişen göbeği çatlaklardan korumak için kullanılan badem yağı gibi bitkisel yağ ve kremler, bu bölgede tüylenmeyi daha da arttırır. Başlı başına rahatsızlık sebebi olan istenmeyen tüyler, bu dönemde artarak anne adayını rahatsız eder. Hamilelikte epilasyon yapılır mı sorusu sorulduğunda, sağlıklı epiasyon yöntemlerinin uygulanmasında hiçbir sakınca olmadığını söyleyebilir.
Bu süreçte epilasyon aleti, jilet veya ağda gibi sağlığa zarar vermeyen yöntemler tercih edilmeli, zararlı ışınlar ve radyasyon içeren lazer epilasyon uygulamalarından kesinlikle kaçınılmalıdır. Gebelik döneminde hormonların etkisiyle vücut çok hassastır. Normalde duyulacağından daha fazla ağrı hissedilir ve bu anne adayını zorlar. Ayrıca bu dönemde anne adayının cildinde lekelenme ihtimali daha fazladır, yapılan epilasyon uygulamaları sonrası hassas ciltte kolayca leke kalabilir. Eğer epilasyon yapacaksanız ağrıya neden olmayacak, sizi zorlamayacak ve cildinize zarar vermeyecek yöntemleri tercih etmeniz gerekir.

Hamilelikte Hangi Epilasyon Yöntemleri Tercih Edilmeli?

Hamilelikte epilasyon yapılır mı sorusu söz konusu olduğunda, yapılır ancak anne adayını rahatsız etmeyecek klasik yöntemler uygulanmalıdır diyebiliriz. Hamilelikte uygulanabilecek epilasyon yöntemlerinden biri ağdadır. Gebelikte ağrı eşiği düştüğü için canınızın daha fazla acıdığını fark edebilirsiniz, bu normaldir. Eğer size rahatsızlık verecek ölçüde ağrı duyarsanız bu işlemi yaptırmayı kesmeniz gerekir. Hijyenik ortamlarda modern aletler kullanılılarak yapılan ağda, anne adayı açısından daha rahat olacaktır.
Traşlamak, ağrısız ve acısız bir epilasyon yöntemidir. Tek dezavantajı kıl köklerini güçlendirerek tüylerin daha güçlü çıkmasına ve hızlı uzamasına neden olmasıdır. Özellikle acısız olduğu için pek çok hamile bayan tarafından tercih edilir. Traşlamaya benzer olarak cımbız da kullanılabilir ancak bu işlem daha çok yüzde çıkan istenmeyen tüyler için geçerlidir.
Lazer epilasyon ve iğneli epilasyon hamilelik boyunca uygulanmamalıdır. Her ikisiyle ilgili olarak da, anne karnındaki bebeğe zarar verdiğine dair klinik bir bulgu olmamakla birlikte, hem acı eşiği düşük, hem de hormonal durumu değişken olan anne adaylarına uygulanması doğru değildir. Lazer epilasyon uygulamaları sırasında kullanılan elektromanyetik ışınlar bebeğin sağlıklı gelişimi açısından risk doğurabilir.
Kendi evinizde kişisel kullanımız için bir epilasyon aleti edinebilir, hamileliğiniz süresince bu aleti sağlığınızı riske atmadan dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica