Hamilelikte Risk Faktörleri Nelerdir?

Hamilelikte Risk Faktörleri Nelerdir?
Hamilelikte Risk Faktörleri Nelerdir?

Hamilelik döneminden başlayıp doğumdan loğusalık dönemine kadar geçen sürede annenin veya bebeğin normal dışı durumlara maruz kalma olayını arttıran faktörlere gebelikte risk faktörü denir. Her anne çocuk sahibi olmak ister. Fakat anne kendine iyi bakmazsa otomatik olarak bebeğine de iyi bakmamış olur. Böyle durumlarda gebelikte büyük risklerle karşılaşabilir. Gebe kalmadan önce bu risklerin belirlenmesi ve uzman yardımı alması oldukça önemlidir. Çünkü bazı riskler önlenebilir. Bunlar; Anemi hastalığı tedavisi, sigarayı bırakmak, kronik hipertansiyon gibi... Önlenemeyen riskler ise henüz baş göstermeden kontrol altına alınabilir.

 Babanın Yaşı

Baba adayının yaşı özellikle 40'ın üzerinde olması bazı riskleri beraberinde getirir. Spermlerin genetik yapısında 40'lı yaşlarda değişme ortaya çıkacağından, bebekte baskın gen yani mutasyona uğramış gen baskın geleceğinden bazı hastalıkları da beraberinde getirebilir. Örneğin cücelikte baskın gen ağır geleceğinden dolayı babadan bebeğe geçme olasılığını arttırıyor.

Annenin Yaşı

Annede gebelik yaşı 18 ile 35 arasında ise bu ideadır hiçbir risk taşımaz. Bu yaş aralığında olmayan kişilerde normal dışı durumlarla karşı karşıya kalabilir.

Meslek Hayatı

Annenin bazen de babanın içinde bulunduğu meslek bu risk durumunu tetikleyebiliyor. Babanın ve özellikle annenin kimyasal veya radyasyona maruz kaldığı meslek hayatlarında gebelikte normal dışı durumlar gözlemlenebiliyor.

Akraba Evliliğinin Bulunduğu Durumlar

Akraba evliliği sıkça rastlanan bir durumdur. Özellikle ülkemizde görülen bu durum birinci dereceden akraba olduğu zaman risk faktörü oluşturabiliyor.

Kan Grupları

Bazı durumlarda kan uyuşmazlığı gözlenebiliyor ( Anne Rh(-) BabaRh(+) gibi... ). Genellikle ilk çocukta risk oluşması düşük görülürken, diğer durumlarda önlem alınmazsa özellikle Rh(+) olan bebek bu durumdan çok etkilenir.

Bunlar dışında annenin boy-kilo durumu, annenin geçirdiği operasyonlar, madde kullanımı gibi nedenler de risk faktörü oluşturabiliyor.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica