Hamilelikte Trombosit (PLT) Yüksekliği, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Hamilelikte Trombosit (PLT) Yüksekliği, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

/
/
956 görüntüleme

Plt yüksekliği yani bir diğer adı ile kandaki trombosit miktarının yükselmesi gebelik durumundaki bir kadın için oldukça önemli bir sorun haline gelebilir. Trombositlerin bir diğer adı platelet olduğundan dolayı bu durumda plt olarak kısaltılmıştır. Öncelik ile bu test sonucunda trombositlerin sayısındaki artışın sebeplerine geçmeden önce trombositler nedir ve ne işe yarar bunlara bir bakmamız gerekir.

Trombosit: Trombositler kan hücreleri arasında yer alan bir hücre türüdür. Bu hücrelerin kan içindeki görevi kandaki pıhtılaşmayı sağlamaktır. Bu sayede vücutta meydana gelebilecek olan iç ya da dış kanamada trombositler bir süre sonra kanın durmasını sağlayarak aşırı derecedeki kan kaybını önlerler. 

Gebelik durumundaki bir kadında genellik ile trombosit oranı her zaman yüksek olur ve bu neden ile hamilelik boyunca bu durum dengede tutulmaya çalışılır. Gebelikte Plt Yüksekliği Nedir diye merak edenler için gebelikte kandaki trombosit miktarındaki yüksekliğe trombositoz adı verilmektedir. 

Hamilelikte Trombosit (PLT) Yüksekliği

Genelde sağlıklı bir insan vücudunda 1 makro litre başında 150000 ile 400000 arasında trombosit bulunması gerekir anca hamilelik dönemindeki anne adaylarında bu değer her zaman fazla olmaktadır. Kan vücut içinde çok fazla derecede pıhtı oluşturuyor ise bu sadece anne için değil bebek içinde oldukça sorunlu bir durumdur. Bundan dolayı hamilelik dönemlerinde bu test sürekli olarak yapılmalı ve de Gebelikte Trombosit Yüksekliği Nedir hakkında detaylı bilgiler edinilmelidir. 

Hamilelik Sırasında Trombosit Fazlalığının Nedenleri ve Oluşabilecek Ciddi Sorunlar

Hamilelik dönemi içindeki bir anne adayında vücudun doğası gereği trombosit miktarında bir artış gözlemlenir. Bunun dışında da vücut içindeki kandaki trombosit fazlalığının birkaç sebebi daha vardır.

  • Myeloproliferatif hastalıklar
  • Hodkin hastalığı
  • Femur botnu kırıklığı gibi kemik kırıkları
  • Bazı cerrahi girişim sonrası oluşan etkiler
  • Reaktif trombositoz ve de
  • Demir eksikliği gebelik dönemlerinde kadınlarda trombosit sayısında bir yükselmeye sebep olurlar. 

Bundan dolayı gebelik dönemindeki kadının bu durumuna dikkat edilmeli ve sürekli olarak kontrol altında tutulmalıdır. Ayrıca bu durum yeterince dikkat edilmez ise bazı sorunlara da yol açmaktadır.

  • İnme
  • Kalp krizi
  • Arteryel emboli

Pulmoner embol gibi ortaya çıkan sıkıntılı durumlar anneyi olduğu kadar bebeği de etkileyecek ve her ikisini de riske atacaktır. 

Hamilelikte Trombosit Sayısındaki Yükselişin Tedavisi

Gebelikte Plt Yüksekliği Nedir ismindeki yazı dizimizde şimdi de bu durum nasıl tedavi edilir ve ne gibi önlemler alınabilir bunlara bir bakacağız. 

Hamilelik dönemi içindeki anne adayı yukarıdaki ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmaması için sürekli olarak kontrol altında tutulmalıdır. Hamilelerdeki bu trombosit yüksekliği kan içinde aniden bir pıhtılaşma oluşturacağı gibi anne ve bebeğin ani bir ölümüne de yol açabilmektedir. Damardan gitmekte olan kan vücudun ve bebeğin tam olarak beslenememesine sebep olur ve bu da anne ve bebek için hayati bir risk oluşturur. Trombosit yüksekliğine sebebiyet veren durum bulunur ve buna göre bir tedavi yöntemi uygulanabilir. Mesela bu durumda asıl sebep demir eksikliği ise buna göre bir tedavi çalışması uygulanmalıdır. Ayrıca trombosit yüksekliği teşhis edilen bir hamilenin doktor tedavisi aksatılmamalıdır. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi