Hangi Bitkiler Nerelerde Kullanılır?

  Hangi Bitkiler Nerelerde Kullanılır?
Hangi Bitkiler Nerelerde Kullanılır?

Doğa ana insanlığa müthiş bir zenginlik sunmuştur. Doğada bulunan neredeyse tüm otların mutlaka bir derde şifası olduğu bilinmektedir. Türkiye de şifalı bitki türleri açısından oldukça zengin bir ülkedir. Bitkiler, içerdikleri çeşitli mineral ve moleküller sayesinde pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Ayrıca şifalı bitkilerle tedavi yöntemleri eski kültürlerden günümüze dek gelerek modern tıbbın temelini oluşturmuştur. Öyle ki fitoterapi (bitkilerle tedavi yöntemi) eczacılık fakültelerinde de uygulanan zorunlu bir derstir.

Özel Kullanılan Şifalı Bitkiler

Maydanoz: Bir yerinizi çarptınız ve morardıysa buna en iyi gelen maydanozu su ile blenderden geçirerek elde ettiğiniz sıvıyı buz küplerinde dondurarak moraran bölgeye uygulamazsanız morarmaya iyi geldiği bilinmektedir.

Tarçın: Toz tarçını su ile demlendirerek elde ettiğiniz çayın ishali kestiği, ayrıca bal, tarçın ve limonu macun kıvamına getirerek tüketirseniz de öksürüğe iyi geldiği bilinmektedir.

Zencefil: Zencefil müthiş bir şifa deposudur. Toz zencefili bal ve limonla karıştırarak boğaz ve dinmeyen baş ağrılarınızı dindirmek amacıyla kullanabilirsiniz. Taze zencefil ya da toz zencefili su ile kaynatarak elde edeceğiniz çayı içerek gribal semptomlarınızı azaltmaya yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca zencefil, birçok yemek tarifi için önerilen bir bitkidir. Özellikle Uzakdoğu mutfağının vazgeçilmezi olan zencefil, tavuk yemeklerinden çorbalara ve tatlılara kadar uzanan geniş bir yelpazede kullanılmaktadır.

Papatya: Kurutulmuş papatyayı bir fincan kaynamış suya atarak demlenmesini sağladıktan sonra elde edeceğiniz papatya çayını içerek sakinleştirici etkisinden faydalanabilirsiniz.

Bitkileri Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bitkileri kullanmadan önce bazı hastaların dikkatli olması gerekmektedir. Tansiyon hastaları özellikle yeşil çay, adaçayı ve biberiye çayından uzak durmalıdır. Biberiye, aslanpençesi ve ananasın hamileler tarafından tüketilmemesi gerekmektedir. Adaçayının ise ağızda kuruluk ve kabızlık yaptığı bilinmektedir. Sindirim sorunu olanların kullanmaması gerekmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica