Hes Barajları Ne Anlama Gelir?

Hes Barajları Ne Anlama Gelir?
Hes Barajları Ne Anlama Gelir?

HES'in Faydası Nedir? İnsanların yaşayabilmek bazı enerjilere ihtiyacı vardır. İlk çağlarda buna yalnızca ısı olarak ihtiyaç duyulsa da günümüzde kimyasal enerji, nükleer enerji ve belki de en çok istifade edilenlerinden biri olan elektrik enerjisi insanların temel gereksinimleri haline gelmiştir. Elektrik enerjisi birçok tesisten elde edilebilmektedir. Ama bunu doğayı kirletmeden, yeryüzüne karbon ayak izimizi bırakmadan, ozon tabakasını delmeden yapabilen sayılı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan biri de su gücünden yararlanarak enerji üretmektir.

Hidroelektrik Santrali Barajları Nasıl İşler?

Barajlar su toplamaya, biriktirmeye ve bu suları farklı amaçlarda kullanmak üzere depo etmeye yarayan kuruluşlardır. Özellikle yüksek eğimli bölgelerde ve engebeli alanlarda bulunan, yüksek debili (akış hızı) akarsuların baraj yapmaya müsait kısımlarına elektronik inşa edilir. Böylece biriken sular tarımsal sulamalarda, tatlı su ürünlerinin yetiştirilmesinde ya da turistik faaliyet amacıyla kullanılabilir. HES barajları bu suları mekanik enerjiyi potansiyel elektrik enerjisine dönüştürmekte kullanılmak üzere biriktirir. Ülkemizde 600’den fazla kurulu HES barajı bulunmaktadır. Kullanılan elektriğin büyük bir kısmı bu barajlarda üretilir. Ülkemiz Avrupa sıralamasında potansiyel hidroelektrik bakımından üçüncü sıradadır.

Bentlerde biriken sular yüksekçe bir yerden bırakılarak türbinler üzerine düşürülür. Türbinler döndükçe mekanik enerji türbinlerin bağlı bulunduğu jeneratör tarafından elektrik enerjisine dönüştürülür. Üretilen bu enerji (elektrik) depolanmaya müsait olmadığı için bir hat üzerinden en yakın kullanım alanına gönderilir. Trafolar aracılığıyla yüksek gerilimli enerjinin, gerilimi azaltılarak kullanıcılara dağıtılır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica