Hint Mutfağında Tavuk Kullanılır Mı?

Hint Mutfağında Tavuk Kullanılır Mı?
Hint Mutfağında Tavuk Kullanılır Mı?

Hindistan, tarihi ve kültürüyle olduğu kadar mutfağıyla da ünlü ülkelerden biridir. Hint mutfağı, tıpkı Türk mutfağı gibi bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Genel olarak ise baharatlar ve soslar Hint mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Hint mutfak kültürü, Hint dini inançlarından önemli ölçüde etkilenmiştir.

Hindistandaki Yaygın İnançlar

Hinduizm, bilinen en eski ve en karmaşık dinlerden biridir. Bugün milyonlarca inananıyla dünyanın en büyük üçüncü dini konumunda olan Hinduizm; Hindistan, Nepal ve Bangladeş çevresinde oldukça yaygın olan bir inançtır. Hinduizm'de tek ve en büyük tanrı Brahman'dır. Brahman, evrenin tamamında var olduğuna inanılan bir varlıktır. Brahman'a ulaşmak en üstte ve her şeyde olduğundan dolayı zordur. Bu yüzden tapılabilecek ikinci tanrılar bulunur. Hindulara göre, tüm canlıların ruhu vardır. Buna hayvanlar da dahildir. Bunun sebebi reenkarnasyona inanmalarıdır. Reenkarnasyona göre, hayatını kötülükle geçirmiş bir insan, diğer bir hayatında cezalandırılarak dünyaya hayvan formunda gönderilir. Hinduizm inancında inekler, özellikle kutsal sayılan hayvanlardır. Bunun sebebi ise ineklerin Tanrıçaları Devi'nin sembolü olduklarına inanmalarıdır.

Mutfak Kültürünün Oluşumu

Hinduizm inançları gereğince ineklere büyük bir saygı duyan Hintliler, bu durumu mutfak kültürlerine de yansıtmıştır. Bunun en tipik örneği ise et tüketiminde görülür. Hindistan'da insanların büyük çoğunluğu vejetaryendir. Diğerleri ise inek eti yerine tavuk eti tüketmeyi tercih eder. Bu nedenle Hint mutfağının baharat ve soslardan sonraki önemli bir kısmını tavuk eti ve deniz ürünleri oluşturmaktadır.

Hint mutfağının en ünlü tavuklu yemek tarifi listesinde ise tavuk biryanı ve tavuk tikka masala bulunur. Tavuk biryani, basmati adlı özel pirinçlerle hazırlanan bir tür pilavla yapılan bir tür tavuk yemeğidir. Tikka masala ise, masala (kimyon, kişniş, karabiber, zencefil, karanfil, defneyaprağı gibi daha birçok baharat) adlı özel baharat karışımıyla hazırlanan tavuk yemeğidir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica