İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?
İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar yolu enfeksiyonu özellikle kadınların yaşadığı bir sağlık sorunudur. Hastalık süreci bazen fazlasıyla ağrılı geçmektedir. Bu hastalığın nasıl oluştuğunu bilmek hastalıktan korunmada yardımcı olacaktır. Genel olarak sebepleri aşağıdaki gibidir:

Bakteriler

Bakteriler idrar yolu enfeksiyonunun en temel sebebidir. Hastalığa neden olan bakteriler genellikle sindirim sisteminde yaşar. Buradaki bakteriler üretraya ulaşırsa enfeksiyona neden olabilir. Bu şekildeki bir enfeksiyondan korunmak için doğru şekilde tuvalet kağıdı kullanmak önemlidir. Kadınlarda bu hastalığın sık görülmesinin sebebi ise üretranın daha kısa ve anüse yakın olmasıdır. Böylelikle bakterilerin üretradan anüse geçmesi ve oradan da mesaneye ulaşması daha basittir.

Genital Hijyen

Tuvaletlerin temiz tutulması çok önemlidir. Aynı zamanda tuvalet kağıdını doğru kullanmalıyız. Tuvalet kağıdı önden arkaya doğru hareket ettirilerek temizlik sağlanmalıdır. Tuvaletlerin dışında duş aldığımız bölgenin de temiz olması gerekir. Banyonuzu başkalarıyla ortak kullanıyorsanız sık sık temizlemelisiniz. Genital hijyeni sağlamada en önemli unsur iç çamaşırı seçimidir. Dantelli ve plastik iç çamaşırlarından uzak durulmalıdır. Çünkü böyle çamaşırlar terletir ve genital bölgenizin hava almasına izin vermez. Bu da bakterilerin kolaylıkla üremesine sebep olur. İç çamaşırında en doğru seçim pamuklu iç çamaşırlarıdır.

Mesanenin Tamamen Boşalmaması

Mesanenin tamamen boşalmaması veya idrarın çok fazla mesanede kalması enfeksiyona neden olabilir. Bu konuda özellikle erkeklerin dikkat etmesi gerekir. Yaygın olan ayakta idrar boşaltımında mesane tamamen boşalmaz. Bu durum enfeksiyonun dışında başka ciddi hastalıklara da sebep olabilir. İdrar boşaltımının oturarak yapılması en sağlıklısıdır.

Cinsel İlişki

İdrar yolu enfeksiyonu cinsel ilişkiyle bulaşan bir hastalık değildir. Ancak aktif cinsel hayatı olan kişilerde enfeksiyon tetiklenebilir. Bu konuda kadınların daha dikkatli olması gerekir. Cinsel ilişkinin öncesinde ve sonrasında tuvalete çıkararak enfeksiyon riskini azaltabilirler.

 Genel olarak her şeyde olduğu gibi su içmek bu hastalıktan korunmada da çok önemlidir. Bu yüzden sağlığınız için bol bol su tüketmelisiniz.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica