İnce Bağırsak Kanseri Nasıl Anlaşılır?

İnce Bağırsak Kanseri Nasıl Anlaşılır?
İnce Bağırsak Kanseri Nasıl Anlaşılır?
İnce Bağırsak Kanseri Nasıl Anlaşılır? Hastalığın başlangıç evresinde belirtisi görülmemekte ve hastalık sinsice başlayan bir hastalıktır. Halsizlik ve iştahsızlık en sık rastlanan belirtisidir. Çok şiddetli olmayan karın ağrıları da görülebilmektedir. Sırta doğru yayılan bir ağrı görülmesi on iki parmak bağırsağın ilk bölümlerinde oluşan kanserde rastlanmaktadır. Tümör büyümeye başladıkça belirtileri daha şiddetli hissedilmeye başlamaktadır. Kanama belirtileri de görülebilmektedir. Makattan kan gelmesi de hastalığın erken belirtilerinden biridir.
Belirtiler ince bağırsak kanserinin türüne ve büyüklüğüne göre belirtilerin şiddeti değişebilmektedir. Hastalık ilk aşamalarında genellikle anlaşılamadığı için tedavisi daha zor olmaktadır. 

İnce Bağırsak Kanserinin Teşhisinin Konması İçin Yapılacak Tetkikler

  • Fiziki muayene ve durumunun değerlendirilmesi için yapılmaktadır.  Kan testlerinde anormal değerlerin tespiti yapılmaktadır. 
  • Karaciğer fonksiyon testleri ile yüksek miktarlardaki değerler hastalığın karaciğere vermiş olduğu bir belirti sayılabilir.
  • Karın röntgeni çekilir ve İçeriye sıvı enjekte edilme amacıyla baryum  enema tetkiki yapılır.
  • Dışkıda kan olup olmadığının kontrolü için gizli kan testi araştırması yapılır.
  • İnce Bağırsak Kanseri Nasıl Anlaşılır ; Endoskopi ile inceleme yapılır ve biopsi için parça yine endoskopi ile alınır. Üst sindirim sistemi hastaya sıvı içirilerek röntgenleri çekilir. Bilgisayarlı tomografiler çekilir görüntünün net çıkabilmesi için hastaya boyayıcı maddeler içirilir veya damar yolu kullanılarak enjekte edilir. Lenf bezi biopsisi de yapılarak hastanın teşhisi konulur.

İnce Bağırsak Kanserinin Tedavisi

İnce Bağırsak Kanseri Nasıl Anlaşılır? belirttikten sonra tedavi yöntemlerinden en sık uygulanmakta olan tedavi yöntemi cerrahi tedavidir. Ameliyatla tümör alınır. Kanser hücrelerinin yayılmasını önlemek amacıyla Radyoterapi yöntemi yani ışın tedavisi uygulanabilir. İlaçla tedavi içinde Kemoterapi yöntemi kullanılan tedaviler arasındadır. Kemoterapinin ne kadar süreyle uygulanacağı hastanın kanser evresine göre değişiklikler göstermektedir. Cerrahi yöntemi uygulanamayacak tümörün tamamının çıkarılmasının mümkün olmadığı durumlarda palyatif amaçlı radyoterapi uygulanır ve bu tedavi ile hastanın şikayetlerini azaltmaktır. Tümörün bypass edilme işlemi yapılabilir, Kemoterapi ve Radyoterapide yine cerrahi yöntem kullanılamayacak hastalarda yapılan tedavilerdir. İnce bağırsak kanserlerinde tedavi oranlarına bakıldığında kalıcı bir çözümü yoktur. Hastalığın ilerlemesi ve şikayetlerin azaltılması için tedaviler uygulanabilmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica