İslami Yurtdışı Tatili İçin Kaç Seçenek Biliyorsunuz?

İslami Yurtdışı Tatili İçin Kaç Seçenek Biliyorsunuz?

/
/
754 görüntüleme

Binlerce tatil fırsatında İslami anlayışa en uygunlarını biliyor musunuz? Benim keşfettiğim Türkiye ve Suudi Arabistan dışında başka nereler varmış, bilginize ve ilginize sunuyorum.İslami yurtdışı tatil deyince öncelikli kriter elbette ki inanç noktasında dikkat değerlerinin ortak olması. Helal gıda, muhafazakar otel ve mekanlar, ibadetlerin rahat yerine getirilebilir olması tercihleri belirleyen önemli ayrıntılar.

İslami yurtdışı tatil fikrini zihninizde yeniden gözden geçirebilirsiniz. Akla ilk neresi geliyor; Suudi Arabistan sınırları içindeki Mekke ve Medine şehirleri. Hac ve Umre organizasyonları adı altında tatil fikrinden uzak görünen bu iki belde kültürel mirasıyla dünyanın gözde mekanlarından. Temel ibadetlerden biri olan hac ibadeti çekim kuvvetini arttıran bir bölge Suudi Arabistan. Mimari eserlerinin tarihi asırlar öncesine dayanıyor. Bu mistik ortam her yılın özellikle belli zamanlarında ziyaretçilerini ağırlıyor.

İslami Tatil ve Yurtdışı

Maldivler’den bahsetmek isterim. İlk duyduğumda bana ilginç gelmişti. Muhafazakar ve deniz, güneş, kum… Maldivler bu konuda islami tatil tercihinde iyi bir fikir olabilir. Muhafazakar konaklama yerleri dikkat çekiyor. Sizi kimsenin görmesi mümkün değil, evet, hem de tatiliniz boyunca her yerde. İstediğiniz gibi ve kadar yüzebilirsiniz. Tatil mekanlarında bu incelikle dizayn edilmiş konaklama alanları mevcut. Helal gıda noktasında güvenilir bir yer ve alkol kullanımı da oldukça az.

Malezya da muhafazakarların sık tercih ettiği mekanlar arasında. Muson ikliminin ve Muson yağmurlarının hakim olduğu bu ülke bambu ve kauçuk ağaçlarıyla meşhur. Nüfusun inanç oranına baktığımızda ülkenin yarısından fazlası Müslüman. Söz konusu ülkede alkol kullanımının az olması, ibadethane konusundaki uygunluğu burayı İslami anlamda tatile elverişli ve tercih edilir kılan özellikler arasında.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı bulunan Dubai de tercih listesinde, en başlarda. Yaşam şartlarının yüksek düzeyde olduğu bu mekan muhafazakarların tercih ettiği bir tatil beldesi. İslami kaidelere göre tatil mekanı, şartları, fırsatlarını belirlemesi burayı Müslümanlar için cazip kılıyor.

Fas, Kudüs, Ortadoğu’da birden çok bölgeyi anmadan geçmek istemem. Tatil anlamında kültürel, tarihi mirası oldukça değerli olan bu mekanlar da tercihlerinizde en başlarda bulunacaktır.

İslami yurtdışı tatil için fırsatları değerlendirebileceğiniz birden fazla mekan var. Sizin için ekonomik, bölgesel, kültürel anlamda en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi