Kabakulak Hastalığı Nedir? Kabakulak Belirtileri Nelerdir?

Kabakulak Hastalığı Nedir? Kabakulak Belirtileri Nelerdir?

/
/
108 görüntüleme

Bu hastalığın etkeni canlı vücuduna girmiş olan virüs yapılarıdır. Vücuda girmiş olan virüs canlısının boğazda bulunan tükürük bezine etki ederek iltihaplanması, enfeksiyon yapması ve bu canlıların gittikçe bu bölgede çoğalması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Her ne kadar tükürük bezinde etkiye neden olsa da kulak arkalarında ve çene kısmında şişkinliğe neden olduğu için hastalığa kabakulak hastalığı adı verilmiştir.

Bu hastalığın bebeklik döneminde aşısı bulunmaktadır. Fakat aşıya rağmen bazı kişilerde çocukluk döneminde bu hastalığa yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Çocukluk döneminde bu hastalığı geçirmeyen kişi yetişkin dönemde de yakalanma riski bulunmaktadır. Kabakulağa neden olan virüsün kişiye bulaşması genel olarak bahar ve kış aylarında soğuk algınlığına bağlı olarak hapşırma ve tıksırma gibi olaylar sonucu kişilere bulaşma ihtimali yüksektir.

Kabakulak hastalığı belirtileri;

  1.  En önemli belirtisi kulak altında ve çene kısmında şişlik
  2.  Bademcik ve boğaz bölgesinde şiddetli ağrı oluşumu
  3.  Ateş yükselmesi ve halsizlik
  4.  Halsizlik ve yorgunluk hissine bağlı olarak iştahsızlık
  5.  Kulakta ağrı oluşumu
  6.  Mide bulantısı ve buna bağlı olarak kusma

Kabakulak hastalığı birçok hastalığın oluşumuna da davetiye çıkarmaktadır. Bu hastalıkları ifade edecek olursak vücuda bulaşmış olan virüsün vücutta bulunan organlara kısa süre içerisinde yayılması sonucu beyin, böbrek ve pankreas gibi organlarda iltihaplanma, hem erkeklerde hem de kadınlarda üreme organların da iltihaplanma sonucu kısırlığın oluşumunu tetiklemektedir. Eğer kabakulak hastalığı kadınlarda gebelik döneminin ilk dönemlerinde oluşumu görülür ise düşük ihtimali görülmektedir.

Kabakulak tedavisi ve korunma yolları; İlk olarak kişinin kabakulak aşısı yapılması gerekir. Kişilerde yaşam boyunca iki doz uygulanan aşı olarak bilinir. Bebeklik ve çocukluk döneminde uygulanmaktadır. Tedavi olarak ise hastalığa neden olan virüsün yok edilmesi için asla antibiyotik kullanımı söz konusu değildir. Özel aşı içerikleri ile tedavisi mümkündür.

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi