Kabızlık Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? (7 Aylık Bebeklerde Kabızlık)

Kabızlık Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir? (7 Aylık Bebeklerde Kabızlık)

/
/
518 görüntüleme

Bebeklerin en sık karşılaştığı sağlık problemlerinden birisi kabızlıktır. 7 aylık bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir sorusu, bu tip durumlar ile karşılaşan ve soruna çözüm arayan aileler tarafından dile getirilen bir durumdur. Kabızlık problemi, katı yiyecekler ile beslenmeye başlayan her bebekte görülebilecek bir rahatsızlıktır. Uzun bir süre sadece anne sütü alan bebeklerde bile, kabızlık ortaya çıkabilmektedir. Genel manada kabızlık korkulacak bir rahatsızlık değildir ve basit tedaviler ile giderilebilmektedir.

Bu konu hakkında diğer ayrıntılar için bu linkten faydalanabilirsiniz.

Kabızlık Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

  • Katı Yiyecek: Kabızlığın en büyük sebebi, katı bir şekilde tüketilen yiyeceklerdir. Bilindiği üzere yeni doğan bir bebek uzun bir süre boyunca sadece anne sütü ile beslenmektedir. Ancak belirli bir dönemden sonra bebekler katı yiyecek yemeye başlarlar. İlk başlarda buna hazır olmayan bazı bünyeler, kabızlık sorununun ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.
  • Enfeksiyonlar: Bir takım bağırsak ya da vücudun başka yerine yerleşen enfeksiyonlar da kabızlığa neden olabilmektedir. 
  • Kullanılan İlaçlar: İlaç almak zorunda kalan bazı bebeklerde, kabızlık sorunu ortaya çıkabilmektedir. Birçok ilacın yan etkilerinden birisi de kabızlıktır.

Kabızlık durumu kendisini bazı özellikler ile belli etmektedir. Bunların başında ise bebeğin belirli bir süre boyunca büyük tuvaletini yapamaması gelmektedir. Kabızlık çeken bebekler en az 48 saat boyunca büyük tuvaletlerini yapamıyorsa, ya da yapılan büyük tuvalet sert ve katı ise, o bebeğin kabız olduğuna kanaat getirilebilmektedir. 

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Geçer?

7 aylık bebeklerde kabızlığa ne iyi gelir sorusuna verilecek cevaplar çerçevesinde birçok işlem yapılabilmektedir.

  • Doğru Beslenme: Kabızlığı ortadan kaldırmanın en önemli yolu doğru bir şekilde beslenmedir. Bu çerçevede tüketilmesi gereken ürünler vardır. Bebeğe sürekli bol bol su içirmek alınacak önlemlerin başında gelmektedir. Sıvı gıdalar ile yapılan beslenme, bebek dışkılamasını normal bir hale getirecektir. Doğru beslenme ilkesi çerçevesinde içerisinde lif olan meyve ve sebzeleri bebeğe yedirmek, kabızlığı ortadan kaldıracaktır. Ayrıca tahıl ürünlerini tercih ederek, kepekli ekmeği de kullanıp, bebeğinizi bu şekilde besleyebilirsiniz. Tüm bu yiyecekler ile kabızlık problemi ortadan kalkacaktır. Erik suyu bu bağlamda en çok önerilen içecektir. Ayrıca posalı diye tabir edilen kayısı, incir, erik, kereviz, pırasa ve karpuz gibi yiyecekler, kabızlık durumunu ortadan kaldırma konusunda büyük etkiler göstermektedir. 
  • Masaj: Kabızlığın sebeplerinden birisi olan bağırsakların yeterince gevşememesi sorununu, bebeğinizin karnına ters u şeklinde yapılacak bir masajla da ortadan kalkabilmektedir. Bu masajı yaparken, son derece yumuşak dokunuşlar ile bebeğinizi incitmemeye özen göstermeniz gerekmektedir. 
  • Yağ: Eğer bebeğiniz kakasını yaparken, anüs bölgesini çok fazla zorladıysa, oraya az miktar yağ sürerek, bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Kaka yapma esnasında bebeğe baskı kurmamak ve onu zorlamamak da önemli bir durumdur. Oturma banyosu adı verilen ürün de bebeğin kakasını yapmasında ona yardımcı olacaktır. 

Bu içeriği takip edin

Bu yazıya abone olarak yazıya ait güncelleme ve yorumlardan haberdar olun.

0 Yorum

Sen de yorum yap

Tarafsız Bilginin Merkezi